Daily Fragrance Scout

Compare all prices for Uomo →

Trussardi Uomo Cologne - 1.0 oz.

Trussardi Uomo Cologne - 1.0 oz.

$26.99$53.00

−49%

You save $26.01$0.90/ml

Size
30 ml($0.90/ml)
Concentration
Eau de Toilette
Packaging
New in box
For
Men
Availability
In stock
Price last checked
38 minutes ago
Get this deal at Fragrance Outlet ↗

Opens the merchant's site in a new tab. We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Learn more. Price and availability may have changed since our last check; the merchant's checkout price governs. New to discounters? Why authentic fragrances cost less here.

0

About this deal

A proper aldehydic accord leads Trussardi Uomo Cologne, the kind fewer masculines bother with now, aldehydes, lavender, bergamot, basil, juniper berries, caraway and marjoram gathering into a sharp, aromatic top of real complexity, carrying old world Italian tailoring straight into fragrance form. Honey, carnation, vetiver, rose, cedar, cinnamon, and orris root create a rich, spiced core. Leather, oakmoss, patchouli, musk, labdanum, and tonka bean close the drydown in deep, textured warmth, a finish built with the same craftsmanship as a well made suit. It carries real substance through every stage of wear, the kind that only comes from careful construction rather than shortcuts. Trussardi Uomo Cologne is an aromatic leather Eau de Toilette, best suited to casual weekdays and easy weekends. Comfortable, dependable and unmistakably Trussardi, Trussardi Uomo Cologne wears exactly as promised.

Terms & restrictions

Imported from the Fragrance Outlet Commission Junction product feed. Fragrance Outlet's checkout price governs.

Related deals

  • Milton-Lloyd President

    55 ml · EDT

    $10.95$32.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Flaunt Pour Femme Perfume

    100 ml · EDP

    $29.99$80.00$0.30/ml

    at Fragrance Outlet

  • Diplomate Pour Homme Cologne

    100 ml · EDT

    $39.99$82.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Kenneth Cole Mankind

    200 ml · EDT

    $42.99$95.00$0.21/ml

    at Fragrance Outlet

  • YZY Dis Lui

    100 ml

    $11.99$35.00$0.12/ml

    at Fragrance Outlet

  • Nicole Miller

    100 ml · EDP

    $24.99$85.00$0.25/ml

    at Fragrance Outlet

  • Euphoria Blush Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$99.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Hollister Wave

    100 ml · EDT

    $24.99$65.00$0.25/ml

    at Fragrance Outlet