Daily Fragrance Scout

Compare all prices for White Tea →

White Tea Perfume - 3.3 oz.

White Tea Perfume - 3.3 oz.

$53.20$56.00

−5%Tracked low

You save $2.80$0.53/ml

Size
100 ml($0.53/ml)
Concentration
Eau de Toilette
Packaging
New in box
For
Women
Availability
In stock
Price last checked
3 hours ago
Get this deal at Fragrance Outlet ↗

Opens the merchant's site in a new tab. We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Learn more. Price and availability may have changed since our last check; the merchant's checkout price governs. New to discounters? Why authentic fragrances cost less here.

0

About this deal

White Tea by Elizabeth Arden is a refined woody floral musk fragrance designed for women. This elegant scent is the masterpiece created by perfumers Rodrigo Flores-Roux, Guillaume Flavigny, and Caroline Sabas in 2017. The fragrance begins with a crisp and refreshing blend of sea accords, fern, clary sage, and mandarin orange. The heart of the scent features a delicate fusion of white tea, white iris, and mate, adding a gentle floral nuance. The fragrance concludes with a warm and enduring base of exotic woods, ambrette (musk mallow), tonka bean, and amber. White Tea Eau de Toilette embodies tranquility and sophistication, perfect for daily wear and special occasions.

Terms & restrictions

Imported from the Fragrance Outlet Commission Junction product feed. Fragrance Outlet's checkout price governs.

Tracked low

The lowest price we have recorded for this listing in the 5 days we have tracked it.

Related deals

  • Sweet Sugar Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$90.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

    tracked low

  • Colour Me Neon Pink Perfume

    100 ml · EDP

    $14.99$40.00$0.15/ml

    at Fragrance Outlet

    tracked low

  • Royal Copenhagen Musk

    236 ml

    $20.00$60.00$0.08/ml

    at Fragrance Outlet

    tracked low

  • Be Seduced Girl Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$90.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Exclusive Selection Laurin

    100 ml · EDP

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Insurrection Wild Cologne

    90 ml · EDT

    $39.99$90.00$0.44/ml

    at Fragrance Outlet

  • Brave Cologne

    100 ml · EDT

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Milton-Lloyd President

    55 ml · EDT

    $10.95$32.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet