Daily Fragrance Scout
Elizabeth Arden White Tea bottle

Elizabeth Arden White Tea

Eau de ToiletteWomen

Why authentic bottles cost less here

As of Oct 2, 2026: the cheapest full bottle of Elizabeth Arden White Tea is $53.20 for 100 ml at Fragrance Outlet ($0.53/ml, read Oct 2, 2026, 09:17 UTC), compared across 2 retailers.

Lowest price
$53.20

100 ml · 2 providers

Average price
$0.69/ml

per ml: 2 sizes cannot share a dollar average

Best value
$0.53/ml

at 100 ml

Biggest discount
−5%

full bottle, off list price

Prices by size and provider

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Oct 2, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.

Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.

One email a week. One-click unsubscribe. We never sell the address.

Price dynamics: 100 ml

Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.

$53.20
Sep 28, 20265 observationsOct 2, 2026
Lowest:
$53.20
Average now:
$53.20
Trend:
flat

Elizabeth Arden White Tea: questions and answers

Where is the cheapest place to buy Elizabeth Arden White Tea?
The lowest live price we track as of Oct 2, 2026 is $53.20 for the 100 ml bottle at Fragrance Outlet (read Oct 2, 2026, 09:17 UTC), compared across 2 retailers. Prices change through the day; the table above shows each store's price and when it was read.
Is $53.20 a good price for Elizabeth Arden White Tea?
The lowest price we have recorded for this listing in the 5 days we have tracked it. That is measured against this seller's own recorded prices, not against other stores, so it says whether Fragrance Outlet is asking more or less than it usually does for this bottle.
How much does Elizabeth Arden White Tea cost?
Elizabeth Arden White Tea starts at $53.20 for a 100 ml bottle across the 2 sellers we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
What is the price per millilitre of Elizabeth Arden White Tea?
The best value we track is $0.53/ml per millilitre at the 100 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
Why is Elizabeth Arden White Tea cheaper here than in stores?
The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.

More from Elizabeth Arden

Other Elizabeth Arden fragrances we price across providers.

  • Elizabeth Arden

    2 providers

    Splendor Perfume

    EDP · Women

    Bottle size for Elizabeth Arden Splendor Perfume

    $15.95$0.13/ml

    best of 2 providers at 125 ml

  • Elizabeth Arden

    2 providers

    Arden Beauty Perfume

    EDP · Women

    Bottle size for Elizabeth Arden Arden Beauty Perfume

    $17.99$0.36/ml

    $12.95$0.13/ml

    best of 2 providers at 100 ml

Compares at a similar price

Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre.

  • Dolce & Gabbana

    4 providers

    K Intense

    EDP

    Bottle size for Dolce & Gabbana K Intense

    $35.00$7.00/ml

    $125.95$2.52/ml

    best of 2 providers at 50 ml

    $52.95$0.53/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Nina Ricci

    2 providers

    Premier Jour

    EDP · Women

    Bottle size for Nina Ricci Premier Jour

    $29.39$0.98/ml

    $52.85$0.53/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Ralph Lauren

    2 providers

    Romance Perfume

    EDP · Women

    Bottle size for Ralph Lauren Romance Perfume

    $42.95$0.86/ml

    best of 2 providers at 50 ml

    $52.95$0.53/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Boucheron

    2 providers

    Jaipur Bracelet

    EDP · Women

    Bottle size for Boucheron Jaipur Bracelet

    $4.89$0.98/ml

    $52.95$0.53/ml