Daily Fragrance Scout
Nina Ricci Premier Jour bottle

Nina Ricci Premier Jour

Eau de ParfumWomen

Why authentic bottles cost less here

As of Oct 1, 2026: the cheapest full bottle of Nina Ricci Premier Jour is $29.39 for 30 ml at FragranceNet ($0.98/ml, read under an hour ago), compared across 2 retailers.

The 100 ml ranges from $52.85 at Fragrance Outlet to $53.19 at FragranceNet, a $0.34 spread, 1% of the higher price, across 2 sellers.

Per millilitre the 100 ml works out at $0.53/ml against $0.98/ml for the 30 ml, so the 100 ml is the better value at today's prices.

The lowest we have recorded for the 100 ml in 51 days of tracking is $52.85 on Sep 28; which is where it sits now.

Lowest price
$29.39

30 ml · 2 providers

Average price
$0.76/ml

per ml: 2 sizes cannot share a dollar average

Best value
$0.53/ml

at 100 ml

Biggest discount
−31%

full bottle, off list price

Prices by size and provider

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Sep 30, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.

Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.

One email a week. One-click unsubscribe. We never sell the address.

Price dynamics: 100 ml

Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.

$53.19$52.85
Aug 11, 202649 observationsOct 1, 2026

3 days in this window had no observation and are drawn as gaps, not guessed.

Lowest:
$52.85
Average now:
$53.02
Trend:
−$0.17 since Aug 11, 2026

Nina Ricci Premier Jour: questions and answers

Where is the cheapest place to buy Nina Ricci Premier Jour?
The lowest live price we track as of Oct 1, 2026 is $29.39 for the 30 ml bottle at FragranceNet (read under an hour ago), compared across 2 retailers. Prices change through the day, so the table above always shows the current low.
Is $29.39 a good price for Nina Ricci Premier Jour?
The lowest price we have recorded for this listing in the 27 days we have tracked it. That is measured against this seller's own recorded prices, not against other stores, so it says whether FragranceNet is asking more or less than it usually does for this bottle.
How much does Nina Ricci Premier Jour cost?
Nina Ricci Premier Jour starts at $29.39 for a 30 ml bottle across the 2 sellers we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
What is the price per millilitre of Nina Ricci Premier Jour?
The best value we track is $0.53/ml per millilitre at the 100 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
What is the lowest recorded price for Nina Ricci Premier Jour?
The lowest price we have recorded for the 100 ml size is $52.85, tracking since Aug 11, 2026. That is a bounded record over our own observation window, not an all-time low; the price history chart on this page shows the observations behind it.
Why is Nina Ricci Premier Jour cheaper here than in stores?
The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.

More from Nina Ricci

Other Nina Ricci fragrances we price across providers.

  • Nina Ricci

    2 providers

    Nina Perfume

    EDT · Women

    Bottle size for Nina Ricci Nina Perfume

    $35.95$0.72/ml

    best of 2 providers at 50 ml

    $31.95$0.40/ml

    best of 2 providers at 80 ml

  • Nina Ricci

    2 providers

    Premier Jour Perfume

    EDP · Women

    Bottle size for Nina Ricci Premier Jour Perfume

    $45.95$0.46/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Nina Ricci

    1 provider

    L'Air Du Temps Perfume

    EDT · Women

    Bottle size for Nina Ricci L'Air Du Temps Perfume

    $29.99$1.00/ml

    $52.95$1.06/ml

    $72.95$0.73/ml

  • Nina Ricci

    1 provider

    Lair Du Temps Perfume

    EDP · Women

    Bottle size for Nina Ricci Lair Du Temps Perfume

    $39.99$0.80/ml

Compares at a similar price

Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre.

  • Dolce & Gabbana

    4 providers

    K Intense

    EDP

    Bottle size for Dolce & Gabbana K Intense

    $35.00$7.00/ml

    $125.95$2.52/ml

    $52.95$0.53/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Boucheron

    2 providers

    Jaipur Bracelet

    EDP · Women

    Bottle size for Boucheron Jaipur Bracelet

    $4.89$0.98/ml

    $52.95$0.53/ml

  • Ralph Lauren

    2 providers

    Romance Perfume

    EDP · Women

    Bottle size for Ralph Lauren Romance Perfume

    $42.95$0.86/ml

    best of 2 providers at 50 ml

    $52.95$0.53/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Arabiyat

    2 providers

    Prestige Al Noor

    EDP · Unisex

    Bottle size for Arabiyat Prestige Al Noor

    $53.19$0.53/ml

    best of 2 providers at 100 ml