Daily Fragrance Scout
Nina Ricci Nina Perfume bottle

Nina Ricci Nina Perfume

Eau de ToiletteWomen

Why authentic bottles cost less here

As of Oct 1, 2026: the cheapest full bottle of Nina Ricci Nina Perfume is $31.95 for 80 ml at FragranceShop ($0.40/ml, read 2 hours ago), compared across 2 retailers.

The 80 ml ranges from $31.95 at FragranceShop to $69.95 at Perfumania, a $38.00 spread, 54% of the higher price, across 2 sellers.

Per millilitre the 80 ml works out at $0.40/ml against $0.72/ml for the 50 ml, so the 80 ml is the better value at today's prices.

The lowest we have recorded for the 50 ml in 55 days of tracking is $35.95 on Sep 21; which is where it sits now.

Lowest price
$31.95

80 ml · 2 providers

Average price
$0.72/ml

per ml: 2 sizes cannot share a dollar average

Best value
$0.40/ml

at 80 ml

Biggest discount
−31%

full bottle, off list price

Prices by size and provider

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Sep 30, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.

Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.

One email a week. One-click unsubscribe. We never sell the address.

Price dynamics: 50 ml

Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.

$42.95$35.95
Aug 7, 202653 observationsOct 1, 2026

3 days in this window had no observation and are drawn as gaps, not guessed.

Lowest:
$35.95
Average now:
$39.45
Trend:
−$3.50 since Aug 7, 2026

Nina Ricci Nina Perfume: questions and answers

Where is the cheapest place to buy Nina Ricci Nina Perfume?
The lowest live price we track as of Oct 1, 2026 is $31.95 for the 80 ml bottle at FragranceShop (read 2 hours ago), compared across 2 retailers. Prices change through the day, so the table above always shows the current low.
Is $31.95 a good price for Nina Ricci Nina Perfume?
The lowest price we have recorded for this listing in the 11 days we have tracked it. That is measured against this seller's own recorded prices, not against other stores, so it says whether FragranceShop is asking more or less than it usually does for this bottle.
How much does Nina Ricci Nina Perfume cost?
Nina Ricci Nina Perfume starts at $31.95 for a 80 ml bottle across the 2 sellers we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
What is the price per millilitre of Nina Ricci Nina Perfume?
The best value we track is $0.40/ml per millilitre at the 80 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
What is the lowest recorded price for Nina Ricci Nina Perfume?
The lowest price we have recorded for the 50 ml size is $35.95, tracking since Aug 7, 2026. That is a bounded record over our own observation window, not an all-time low; the price history chart on this page shows the observations behind it.
Why is Nina Ricci Nina Perfume cheaper here than in stores?
The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.

More from Nina Ricci

Other Nina Ricci fragrances we price across providers.

  • Nina Ricci

    2 providers

    Premier Jour Perfume

    EDP · Women

    Bottle size for Nina Ricci Premier Jour Perfume

    $45.95$0.46/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Nina Ricci

    1 provider

    L'Air Du Temps Perfume

    EDT · Women

    Bottle size for Nina Ricci L'Air Du Temps Perfume

    $29.99$1.00/ml

    $52.95$1.06/ml

    $72.95$0.73/ml

  • Nina Ricci

    1 provider

    Lair Du Temps Perfume

    EDP · Women

    Bottle size for Nina Ricci Lair Du Temps Perfume

    $39.99$0.80/ml

  • Nina Ricci

    1 provider

    L'Air

    EDT · Women

    Bottle size for Nina Ricci L'Air

    $50.99$1.70/ml

    $67.99$1.36/ml

    $94.99$0.95/ml

Compares at a similar price

Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre.

  • Hugo Boss

    3 providers

    Boss Bottled Unlimited

    EDT · Men

    Bottle size for Hugo Boss Boss Bottled Unlimited

    $48.00$1.07/ml

    $48.29$0.48/ml

    best of 3 providers at 100 ml

    $80.00$0.40/ml

  • Ralph Lauren

    3 providers

    Polo Red

    EDT

    Bottle size for Ralph Lauren Polo Red

    $51.09$0.68/ml

    best of 3 providers at 75 ml

    $49.69$0.40/ml

    best of 2 providers at 125 ml

    $83.99$0.42/ml

    best of 3 providers at 200 ml

  • Salvatore Ferragamo

    2 providers

    Incanto Shine Perfume

    EDT · Women

    Bottle size for Salvatore Ferragamo Incanto Shine Perfume

    $19.95$0.40/ml

    $54.95$0.55/ml

  • Issey Miyake

    2 providers

    L'Eau Dissey Intense

    EDT · Men

    Bottle size for Issey Miyake L'Eau Dissey Intense

    $29.99$0.40/ml

    $82.95$0.66/ml

    best of 2 providers at 125 ml