Daily Fragrance Scout

Compare all prices for Premier Jour →

Premier Jour Perfume - 3.3  oz.

Premier Jour Perfume - 3.3 oz.

$52.85$77.00

−31%

You save $24.15$0.53/ml

Size
100 ml($0.53/ml)
Concentration
Eau de Parfum
Packaging
New in box
For
Women
Availability
In stock
Price last checked
19 minutes ago
Get this deal at Fragrance Outlet ↗

Opens the merchant's site in a new tab. We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Learn more. Price and availability may have changed since our last check; the merchant's checkout price governs. New to discounters? Why authentic fragrances cost less here.

0

About this deal

Nothing about Nina Ricci Premier Jour Perfume feels crowded, eight materials in total, two per stage at the top and core, sweet pea and mandarin orange lending the top a soft, bright character, delicate rather than sharp. Gardenia and orchid hold the core together in just two materials, creamy and full, given the room to be properly heard. Musk, sandalwood, woodsy notes and vanilla resolve warm and comfortable, close to the skin rather than projecting. It stays with the wearer all day. Restraint like this is rare in a mainstream floral, and it produces something that feels personal rather than performed, suited to the day something begins, first day jitters included. Premier Jour Perfume suits romantic daytime wear best, exactly what a floral Eau de Parfum should do. Few fragrances balance ease and character the way Premier Jour Perfume does.

Terms & restrictions

Imported from the Fragrance Outlet Commission Junction product feed. Fragrance Outlet's checkout price governs.

Related deals

  • Be Seduced Girl Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$90.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Insurrection Wild Cologne

    90 ml · EDT

    $39.99$90.00$0.44/ml

    at Fragrance Outlet

  • Exclusive Selection Laurin

    100 ml · EDP

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Milton-Lloyd President

    55 ml · EDT

    $10.95$32.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Brave Cologne

    100 ml · EDT

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Flaunt Pour Femme Perfume

    100 ml · EDP

    $29.99$80.00$0.30/ml

    at Fragrance Outlet

  • Joop! Go

    200 ml · EDT

    $30.99$78.00$0.15/ml

    at Fragrance Outlet

  • YZY Dis Lui

    100 ml

    $11.99$35.00$0.12/ml

    at Fragrance Outlet