
Adamo Amatus Numero IV
Lowest live price · 100 ml ·
Affiliate link. We may earn a commission
As of Oct 3, 2026: the cheapest full bottle of Adamo Amatus Numero IV is $159.99 for 100 ml at Venba Fragrance ($1.60/ml, read Sep 17, 2026, 05:18 UTC), compared across 2 retailers.
The 100 ml ranges from $159.99 at Venba Fragrance to $334.59 at FragranceNet, a $174.60 spread, 52% of the higher price, across 2 sellers.
The lowest we have recorded for the 100 ml in 70 days of tracking is $159.99 on Aug 23; which is where it sits now.
100 ml · 2 providers
across 2 providers at 100 ml
at 100 ml
full bottle, off list price
Prices by size and provider
We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.
100 mlbest $1.60/ml
| Size | FragranceNet | Venba Fragrance | Average |
|---|---|---|---|
| 100 mlbest $1.60/ml | $334.59tracked lowread Oct 3, 2026, 02:18 UTC | $159.99besttracked lowread Sep 17, 2026, 05:18 UTCprice may have changed | $247.29across 2 providers |
We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Sep 27, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.
Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.
Price dynamics: 100 ml
Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.
8 days in this window had no observation and are drawn as gaps, not guessed.
- Lowest:
- $159.99
- Average now:
- $247.29
- Trend:
- +$47.30 since Jul 25, 2026
Adamo Amatus Numero IV: questions and answers
- Where is the cheapest place to buy Adamo Amatus Numero IV?
- The lowest live price we track as of Oct 3, 2026 is $159.99 for the 100 ml bottle at Venba Fragrance (read Sep 17, 2026, 05:18 UTC), compared across 2 retailers. Prices change through the day; the table above shows each store's price and when it was read.
- Is $159.99 a good price for Adamo Amatus Numero IV?
- The lowest price we have recorded for this listing in the 14 days we have tracked it. That is measured against this seller's own recorded prices, not against other stores, so it says whether Venba Fragrance is asking more or less than it usually does for this bottle.
- How much does Adamo Amatus Numero IV cost?
- Adamo Amatus Numero IV starts at $159.99 for a 100 ml bottle across the 2 sellers we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
- What is the price per millilitre of Adamo Amatus Numero IV?
- The best value we track is $1.60/ml per millilitre at the 100 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
- What is the lowest recorded price for Adamo Amatus Numero IV?
- The lowest price we have recorded for the 100 ml size is $159.99, tracking since Jul 25, 2026. That is a bounded record over our own observation window, not an all-time low; the price history chart on this page shows the observations behind it.
- Why is Adamo Amatus Numero IV cheaper here than in stores?
- The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.
More from Adamo
Other Adamo fragrances we price across providers.
Compares at a similar price
Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre, within niche.
Matiere Premiere
4 providers
Falcon Leather
EDP · Unisex
$25.00$3.13/ml
$129.00$2.58/ml
best of 2 providers at 50 ml
$159.97$1.60/ml
best of 3 providers at 100 ml
Parfums de Marly
3 providers
Percival
EDP · Men
$6.99$6.99/ml
$9.99$5.00/ml
$29.99$6.00/ml
$39.99$4.00/ml
$229.95$3.07/ml
best of 2 providers at 75 ml
$199.99$1.60/ml
Giardini di Toscana
3 providers
Bianco Latte
EDP · Unisex
$5.99$5.99/ml
$24.99$5.00/ml
$39.99$4.00/ml
$160.00$1.60/ml
best of 2 providers at 100 ml
Parfums de Marly
3 providers
Pegasus Exclusif
EDP · Men
$5.99$5.99/ml
$3.99$2.00/ml
best of 2 providers at 2 ml
$22.99$4.60/ml
$39.99$4.00/ml
$199.99$1.60/ml
best of 2 providers at 125 ml







