Daily Fragrance Scout
Botanicae Epoque bottle

Botanicae Epoque

Eau de ParfumUnisex

Why authentic bottles cost less here

As of Oct 1, 2026: the cheapest full bottle of Botanicae Epoque is $129.49 for 100 ml at FragranceNet ($1.29/ml, read under an hour ago), the only retailer we track with it in stock.

Lowest price
$129.49

100 ml · 1 provider

Average price
$129.49

across 1 provider at 100 ml

Best value
$1.29/ml

at 100 ml

Biggest discount
-

full bottle, off list price

Prices by size and provider

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Aug 11, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.

Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.

One email a week. One-click unsubscribe. We never sell the address.

Price dynamics: 100 ml

Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.

$129.49
Aug 11, 202649 observationsOct 1, 2026

3 days in this window had no observation and are drawn as gaps, not guessed.

Lowest:
$129.49
Average now:
$129.49
Trend:
flat

Botanicae Epoque: questions and answers

Where is the cheapest place to buy Botanicae Epoque?
The lowest live price we track as of Oct 1, 2026 is $129.49 for the 100 ml bottle at FragranceNet (read under an hour ago), compared across 1 retailer. Prices change through the day, so the table above always shows the current low.
Is $129.49 a good price for Botanicae Epoque?
The lowest price we have recorded for this listing in the 27 days we have tracked it. That is measured against this seller's own recorded prices, not against other stores, so it says whether FragranceNet is asking more or less than it usually does for this bottle.
How much does Botanicae Epoque cost?
Botanicae Epoque starts at $129.49 for a 100 ml bottle across the 1 seller we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
What is the price per millilitre of Botanicae Epoque?
The best value we track is $1.29/ml per millilitre at the 100 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
What is the lowest recorded price for Botanicae Epoque?
The lowest price we have recorded for the 100 ml size is $129.49, tracking since Aug 11, 2026. That is a bounded record over our own observation window, not an all-time low; the price history chart on this page shows the observations behind it.
Why is Botanicae Epoque cheaper here than in stores?
The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.

More from Botanicae

Other Botanicae fragrances we price across providers.

  • Botanicae

    1 provider

    Highlands

    EDP · Unisex

    Bottle size for Botanicae Highlands

    $129.49$1.29/ml

  • Botanicae

    1 provider

    Taro ELIXIR

    Parfum · Unisex

    Bottle size for Botanicae Taro ELIXIR

    $215.59$2.87/ml

  • Botanicae

    1 provider

    Saudade

    EDP · Unisex

    Bottle size for Botanicae Saudade

    $129.49$1.29/ml

  • Botanicae

    1 provider

    Meraki

    EDP · Unisex

    Bottle size for Botanicae Meraki

    $129.49$1.29/ml

Compares at a similar price

Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre.

  • Atelier des Ors

    3 providers

    Blue Madeleine

    EDP

    Bottle size for Atelier des Ors Blue Madeleine

    $129.00$1.29/ml

    best of 3 providers at 100 ml

  • Maison Mataha

    3 providers

    Evasion Bonbon

    Extrait · Unisex

    Bottle size for Maison Mataha Evasion Bonbon

    $4.99$4.99/ml

    $129.00$1.29/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Carolina Herrera

    3 providers

    Bad Boy Cobalt Elixir

    EDP · Men

    Bottle size for Carolina Herrera Bad Boy Cobalt Elixir

    $3.99$3.99/ml

    $14.99$3.00/ml

    $24.99$2.50/ml

    $151.95$1.52/ml

    best of 2 providers at 100 ml

    $192.95$1.29/ml

    best of 2 providers at 150 ml

  • Paco Rabanne

    3 providers

    1 Million Golden Oud

    Parfum

    Bottle size for Paco Rabanne 1 Million Golden Oud

    $129.49$1.29/ml

    best of 3 providers at 100 ml