Daily Fragrance Scout
Caron Le 3Rd Caron bottle

Caron Le 3Rd Caron

Eau de ToiletteMen

Why authentic bottles cost less here

As of Oct 1, 2026: the cheapest full bottle of Caron Le 3Rd Caron is $78.39 for 125 ml at FragranceNet ($0.63/ml, read under an hour ago), the only retailer we track with it in stock.

Lowest price
$78.39

125 ml · 1 provider

Average price
$78.39

across 1 provider at 125 ml

Best value
$0.63/ml

at 125 ml

Biggest discount
-

full bottle, off list price

Prices by size and provider

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Sep 22, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.

Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.

One email a week. One-click unsubscribe. We never sell the address.

Price dynamics: 125 ml

Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.

$78.39
Sep 22, 202610 observationsOct 1, 2026
Lowest:
$78.39
Average now:
$78.39
Trend:
flat

Caron Le 3Rd Caron: questions and answers

Where is the cheapest place to buy Caron Le 3Rd Caron?
The lowest live price we track as of Oct 1, 2026 is $78.39 for the 125 ml bottle at FragranceNet (read under an hour ago), compared across 1 retailer. Prices change through the day, so the table above always shows the current low.
Is $78.39 a good price for Caron Le 3Rd Caron?
The lowest price we have recorded for this listing in the 10 days we have tracked it. That is measured against this seller's own recorded prices, not against other stores, so it says whether FragranceNet is asking more or less than it usually does for this bottle.
How much does Caron Le 3Rd Caron cost?
Caron Le 3Rd Caron starts at $78.39 for a 125 ml bottle across the 1 seller we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
What is the price per millilitre of Caron Le 3Rd Caron?
The best value we track is $0.63/ml per millilitre at the 125 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
What is the lowest recorded price for Caron Le 3Rd Caron?
The lowest price we have recorded for the 125 ml size is $78.39, tracking since Sep 22, 2026. That is a bounded record over our own observation window, not an all-time low; the price history chart on this page shows the observations behind it.
Why is Caron Le 3Rd Caron cheaper here than in stores?
The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.

More from Caron

Other Caron fragrances we price across providers.

  • Caron

    2 providers

    Fleur De Rocaille

    EDP

    Bottle size for Caron Fleur De Rocaille

    $99.99$2.00/ml

    $184.09$1.84/ml

  • Caron

    2 providers

    Aimez-Moi

    EDP

    Bottle size for Caron Aimez-Moi

    $125.00$1.25/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Caron

    1 provider

    Yuzu Man

    EDT · Men

    Bottle size for Caron Yuzu Man

    $124.79$1.00/ml

  • Caron

    1 provider

    Poivre Imperial

    EDP

    Bottle size for Caron Poivre Imperial

    $119.00$1.19/ml

Compares at a similar price

Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre.

  • Mancera

    4 providers

    Red Tobacco

    EDP · Unisex

    Bottle size for Mancera Red Tobacco

    $4.50$4.50/ml

    $17.99$3.60/ml

    $21.99$2.20/ml

    $135.00$2.25/ml

    $86.95$0.74/ml

    $75.00$0.63/ml

    best of 2 providers at 120 ml

  • Thierry Mugler

    3 providers

    Angel

    EDP · Women

    Bottle size for Thierry Mugler Angel

    $50.99$3.40/ml

    $55.29$2.21/ml

    best of 2 providers at 25 ml

    $76.99$1.71/ml

    $144.99$2.90/ml

    $62.95$0.63/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Giorgio Armani

    3 providers

    Emporio Armani

    EDT · Men

    Bottle size for Giorgio Armani Emporio Armani

    $47.59$0.95/ml

    $62.99$0.63/ml

    best of 3 providers at 100 ml

  • Paco Rabanne

    3 providers

    Phantom Intense

    EDP

    Bottle size for Paco Rabanne Phantom Intense

    $17.49$2.19/ml

    $97.95$1.96/ml

    best of 2 providers at 50 ml

    $101.49$1.01/ml

    best of 3 providers at 100 ml

    $119.69$0.80/ml

    $125.29$0.63/ml