Daily Fragrance Scout
Carthusia Uomo bottle

Carthusia Uomo

Eau de Parfum

Why authentic bottles cost less here

As of Oct 4, 2026: the cheapest full bottle of Carthusia Uomo is $96.59 for 50 ml at FragranceNet ($1.93/ml, read Oct 4, 2026, 03:00 UTC), the only retailer we track with it in stock.

Lowest price
$96.59

50 ml · 1 provider

Average price
$1.54/ml

per ml: 2 sizes cannot share a dollar average

Best value
$1.15/ml

at 100 ml

Biggest discount
-

full bottle, off list price

Prices by size and provider

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Oct 4, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.

Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.

One email a week. One-click unsubscribe. We never sell the address.

Price dynamics: 50 ml

Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.

$96.59
Oct 3, 20262 observationsOct 4, 2026
Lowest:
$96.59
Average now:
$96.59
Trend:
flat

Carthusia Uomo: questions and answers

Where is the cheapest place to buy Carthusia Uomo?
The lowest live price we track as of Oct 4, 2026 is $96.59 for the 50 ml bottle at FragranceNet (read Oct 4, 2026, 03:00 UTC). Prices change through the day; the table above shows each store's price and when it was read.
How much does Carthusia Uomo cost?
Carthusia Uomo starts at $96.59 for a 50 ml bottle across the 1 seller we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
What is the price per millilitre of Carthusia Uomo?
The best value we track is $1.15/ml per millilitre at the 100 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
Why is Carthusia Uomo cheaper here than in stores?
The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.

More from Carthusia

Other Carthusia fragrances we price across providers.

  • Carthusia

    1 provider

    Via Camerelle

    EDP

    Bottle size for Carthusia Via Camerelle

    $113.39$1.13/ml

  • Carthusia

    1 provider

    Fiori di Capri

    EDP

    Bottle size for Carthusia Fiori di Capri

    $69.99$1.40/ml

    $120.39$1.20/ml

  • Carthusia

    1 provider

    Tuberosa

    EDP

    Bottle size for Carthusia Tuberosa

    $116.19$1.16/ml

  • Carthusia

    1 provider

    Corallium

    EDP

    Bottle size for Carthusia Corallium

    $102.19$1.02/ml

Compares at a similar price

Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre.

  • Prada

    5 providers

    Paradigme

    EDP · Men

    Bottle size for Prada Paradigme

    $4.99$4.99/ml

    $15.99$3.20/ml

    best of 2 providers at 5 ml

    $24.99$3.57/ml

    $26.99$2.70/ml

    $108.99$2.18/ml

    best of 4 providers at 50 ml

    $114.98$1.15/ml

    best of 4 providers at 100 ml

  • Prada

    3 providers

    Luna Rossa Ocean

    EDP · Men

    Bottle size for Prada Luna Rossa Ocean

    $94.49$2.10/ml

    best of 3 providers at 45 ml

    $115.49$1.15/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Miller Harris

    2 providers

    Le Cedre

    EDP

    Bottle size for Miller Harris Le Cedre

    $115.00$1.15/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Atelier des Ors

    2 providers

    Rouge Saray

    EDP

    Bottle size for Atelier des Ors Rouge Saray

    $115.00$1.15/ml

    best of 2 providers at 100 ml