Daily Fragrance Scout

Christian Dior Jadore Perfume

Eau de ParfumWomen

Why authentic bottles cost less here

As of Oct 2, 2026: the cheapest full bottle of Christian Dior Jadore Perfume is $94.95 for 50 ml at FragranceShop ($1.90/ml, read Oct 2, 2026, 20:47 UTC), the only retailer we track with it in stock.

Per millilitre the 100 ml works out at $1.11/ml against $1.90/ml for the 50 ml, so the 100 ml is the better value at today's prices.

The lowest we have recorded for the 50 ml in 11 days of tracking is $94.95 on Sep 21; which is where it sits now.

Lowest price
$94.95

50 ml · 1 provider

Average price
$1.51/ml

per ml: 2 sizes cannot share a dollar average

Best value
$1.11/ml

at 100 ml

Biggest discount
-

full bottle, off list price

Prices by size and provider

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Oct 1, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.

Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.

One email a week. One-click unsubscribe. We never sell the address.

Price dynamics: 50 ml

Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.

$94.95
Sep 21, 202612 observationsOct 2, 2026
Lowest:
$94.95
Average now:
$94.95
Trend:
flat

Christian Dior Jadore Perfume: questions and answers

Where is the cheapest place to buy Christian Dior Jadore Perfume?
The lowest live price we track as of Oct 2, 2026 is $94.95 for the 50 ml bottle at FragranceShop (read Oct 2, 2026, 20:47 UTC), compared across 1 retailer. Prices change through the day; the table above shows each store's price and when it was read.
Is $94.95 a good price for Christian Dior Jadore Perfume?
The lowest price we have recorded for this listing in the 12 days we have tracked it. That is measured against this seller's own recorded prices, not against other stores, so it says whether FragranceShop is asking more or less than it usually does for this bottle.
How much does Christian Dior Jadore Perfume cost?
Christian Dior Jadore Perfume starts at $94.95 for a 50 ml bottle across the 1 seller we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
What is the price per millilitre of Christian Dior Jadore Perfume?
The best value we track is $1.11/ml per millilitre at the 100 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
What is the lowest recorded price for Christian Dior Jadore Perfume?
The lowest price we have recorded for the 50 ml size is $94.95, tracking since Sep 21, 2026. That is a bounded record over our own observation window, not an all-time low; the price history chart on this page shows the observations behind it.
Why is Christian Dior Jadore Perfume cheaper here than in stores?
The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.

More from Christian Dior

Other Christian Dior fragrances we price across providers.

  • Christian Dior

    3 providers

    Eau Sauvage

    EDT · Men

    Bottle size for Christian Dior Eau Sauvage

    $99.99$2.00/ml

    best of 2 providers at 50 ml

    $130.95$1.31/ml

    best of 2 providers at 100 ml

    $192.49$0.96/ml

  • Christian Dior

    3 providers

    Dior Homme

    EDC · Men

    Bottle size for Christian Dior Dior Homme

    $17.49$2.19/ml

    $119.69$1.60/ml

    $117.95$0.94/ml

    best of 3 providers at 125 ml

    $181.99$0.91/ml

  • Christian Dior

    3 providers

    Fahrenheit

    EDT · Men

    Bottle size for Christian Dior Fahrenheit

    $107.95$2.16/ml

    $125.99$1.26/ml

    best of 3 providers at 100 ml

    $181.95$0.91/ml

    best of 3 providers at 200 ml

  • Christian Dior

    3 providers

    Miss Dior

    EDP · Women

    Bottle size for Christian Dior Miss Dior

    $127.39$4.25/ml

    $124.95$2.50/ml

    best of 2 providers at 50 ml

    $174.99$2.19/ml

Compares at a similar price

Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre.

  • Patek Maison

    3 providers

    Prisme Vert

    EDP · Unisex

    Bottle size for Patek Maison Prisme Vert

    $3.99$3.99/ml

    $99.97$1.11/ml

    best of 3 providers at 90 ml

  • Juicy Couture

    2 providers

    Oui

    EDP · Women

    Bottle size for Juicy Couture Oui

    $89.99$1.80/ml

    $110.99$1.11/ml

  • Dior

    2 providers

    Sauvage

    EDP · Men

    Bottle size for Dior Sauvage

    $4.99$4.99/ml

    $16.99$3.40/ml

    $29.99$3.00/ml

    $125.99$2.10/ml

    $154.99$1.55/ml

    $221.99$1.11/ml

  • Patek Maison

    2 providers

    Prisme Imperial

    EDP · Unisex

    Bottle size for Patek Maison Prisme Imperial

    $3.99$3.99/ml

    $99.97$1.11/ml

    best of 2 providers at 90 ml