Daily Fragrance Scout
Filippo Sorcinelli Pioggia Moderata bottle

Filippo Sorcinelli Pioggia Moderata

Extrait de ParfumUnisex

Why authentic bottles cost less here

As of Oct 3, 2026: the cheapest full bottle of Filippo Sorcinelli Pioggia Moderata is $135.09 for 50 ml at FragranceNet ($2.70/ml, read Oct 3, 2026, 21:30 UTC), the only retailer we track with it in stock.

Lowest price
$135.09

50 ml · 1 provider

Average price
$135.09

across 1 provider at 50 ml

Best value
$2.70/ml

at 50 ml

Biggest discount
-

full bottle, off list price

Prices by size and provider

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Oct 3, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.

Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.

One email a week. One-click unsubscribe. We never sell the address.

Price dynamics: 50 ml

Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.

Not enough price history for 50 ml yet. The chart appears once a price has been observed on at least two days.

Filippo Sorcinelli Pioggia Moderata: questions and answers

Where is the cheapest place to buy Filippo Sorcinelli Pioggia Moderata?
The lowest live price we track as of Oct 3, 2026 is $135.09 for the 50 ml bottle at FragranceNet (read Oct 3, 2026, 21:30 UTC). Prices change through the day; the table above shows each store's price and when it was read.
How much does Filippo Sorcinelli Pioggia Moderata cost?
Filippo Sorcinelli Pioggia Moderata starts at $135.09 for a 50 ml bottle across the 1 seller we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
What is the price per millilitre of Filippo Sorcinelli Pioggia Moderata?
The best value we track is $2.70/ml per millilitre at the 50 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
Why is Filippo Sorcinelli Pioggia Moderata cheaper here than in stores?
The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.

More from Filippo Sorcinelli

Other Filippo Sorcinelli fragrances we price across providers.

  • Filippo Sorcinelli

    2 providers

    Lux Visionaria

    Extrait

    Bottle size for Filippo Sorcinelli Lux Visionaria

    $189.00$1.89/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Filippo Sorcinelli

    1 provider

    Do'mm

    Extrait

    Bottle size for Filippo Sorcinelli Do'mm

    $145.00$1.45/ml

  • Filippo Sorcinelli

    1 provider

    Opus 1144

    Extrait

    Bottle size for Filippo Sorcinelli Opus 1144

    $242.89$2.43/ml

  • Filippo Sorcinelli

    1 provider

    Nebbia Densa

    Extrait · Unisex

    Bottle size for Filippo Sorcinelli Nebbia Densa

    $128.09$2.56/ml

Compares at a similar price

Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre.

  • Borntostandout

    5 providers

    Fugazzi

    EDP · Unisex

    Bottle size for Borntostandout Fugazzi

    $6.99$6.99/ml

    $135.00$2.70/ml

    best of 5 providers at 50 ml

  • Argos

    3 providers

    Sacred Flame

    EDP

    Bottle size for Argos Sacred Flame

    $9.99$9.99/ml

    $44.99$9.00/ml

    $67.99$6.80/ml

    $89.99$3.00/ml

    $269.99$2.70/ml

  • Xerjoff

    3 providers

    La Capitale

    EDP · Unisex

    Bottle size for Xerjoff La Capitale

    $10.99$10.99/ml

    $49.99$10.00/ml

    $71.99$7.20/ml

    $134.98$2.70/ml

    best of 3 providers at 50 ml

  • Lorenzo Pazzaglia

    2 providers

    Van Sea

    Extrait · Unisex

    Bottle size for Lorenzo Pazzaglia Van Sea

    $7.99$7.99/ml

    $31.99$6.40/ml

    $57.99$5.80/ml

    $135.00$2.70/ml