Daily Fragrance Scout
Gianni Versace Versace Yellow Diamond Intense bottle

Gianni Versace Versace Yellow Diamond Intense

Eau de ParfumWomen

Why authentic bottles cost less here

As of Oct 3, 2026: the cheapest full bottle of Gianni Versace Versace Yellow Diamond Intense is $76.29 for 90 ml at FragranceNet ($0.85/ml, read Oct 3, 2026, 21:30 UTC), the only retailer we track with it in stock.

Lowest price
$76.29

90 ml · 1 provider

Average price
$1.43/ml

per ml: 2 sizes cannot share a dollar average

Best value
$0.85/ml

at 90 ml

Biggest discount
-

full bottle, off list price

Prices by size and provider

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.

Decants from 1 store: from $2.01/ml (8 ml at FragranceNet, $16.09, read Oct 3, 2026, 21:30 UTC).

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Oct 3, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.

Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.

One email a week. One-click unsubscribe. We never sell the address.

Price dynamics: 90 ml

Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.

$76.29$65.79
Aug 11, 202639 observationsOct 3, 2026

15 days in this window had no observation and are drawn as gaps, not guessed.

Lowest:
$65.79
Average now:
$76.29
Trend:
+$10.50 since Aug 11, 2026

Gianni Versace Versace Yellow Diamond Intense: questions and answers

Where is the cheapest place to buy Gianni Versace Versace Yellow Diamond Intense?
The lowest live price we track as of Oct 3, 2026 is $76.29 for the 90 ml bottle at FragranceNet (read Oct 3, 2026, 21:30 UTC). Prices change through the day; the table above shows each store's price and when it was read.
How much does Gianni Versace Versace Yellow Diamond Intense cost?
Gianni Versace Versace Yellow Diamond Intense starts at $76.29 for a 90 ml bottle across the 1 seller we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
What is the price per millilitre of Gianni Versace Versace Yellow Diamond Intense?
The best value we track is $0.85/ml per millilitre at the 90 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
What is the lowest recorded price for Gianni Versace Versace Yellow Diamond Intense?
The lowest price we have recorded for the 90 ml size is $65.79, tracking since Aug 11, 2026. That is a bounded record over our own observation window, not an all-time low; the price history chart on this page shows the observations behind it.
Is it cheaper to buy a decant or a full bottle of Gianni Versace Versace Yellow Diamond Intense?
The full bottle is cheaper per millilitre: $0.85/ml for the cheapest full bottle (90 ml at FragranceNet, $76.29, read Oct 3, 2026, 21:30 UTC), against $2.01/ml for the cheapest decant (8 ml at FragranceNet, $16.09, read Oct 3, 2026, 21:30 UTC), about 2.4 times as much per ml. A decant costs less up front, which makes it the cheaper way to try the scent before committing to a bottle.
Why is Gianni Versace Versace Yellow Diamond Intense cheaper here than in stores?
The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.

More from Gianni Versace

Other Gianni Versace fragrances we price across providers.

  • Gianni Versace

    1 provider

    Versace Bright Crystal

    Parfum · Women

    Bottle size for Gianni Versace Versace Bright Crystal

    $13.99$2.80/ml

    $77.69$1.55/ml

    $86.09$0.96/ml

  • Gianni Versace

    1 provider

    Versace Dylan Turquoise

    EDT · Women

    Bottle size for Gianni Versace Versace Dylan Turquoise

    $15.39$1.92/ml

    $77.69$0.78/ml

  • Gianni Versace

    1 provider

    Versace Dylan Purple

    EDP · Women

    Bottle size for Gianni Versace Versace Dylan Purple

    $9.79$1.96/ml

    $16.79$2.10/ml

    $77.69$1.55/ml

    $77.69$0.78/ml

  • Gianni Versace

    1 provider

    Versace Eros Energy

    EDP · Men

    Bottle size for Gianni Versace Versace Eros Energy

    $6.29$3.15/ml

    $16.09$3.22/ml

    $14.69$1.84/ml

    $72.09$1.44/ml

    $81.19$0.81/ml

    $124.59$0.62/ml

Compares at a similar price

Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre.

  • Valentino

    5 providers

    Uomo Born In Roma Coral Fantasy

    EDT · Men

    Bottle size for Valentino Uomo Born In Roma Coral Fantasy

    $4.99$4.99/ml

    $6.29$3.15/ml

    $15.97$3.19/ml

    best of 2 providers at 5 ml

    $19.59$2.45/ml

    $34.99$3.50/ml

    $84.00$1.68/ml

    best of 4 providers at 50 ml

    $84.97$0.85/ml

    best of 4 providers at 100 ml

  • Akro

    4 providers

    Infuse

    EDP · Unisex

    Bottle size for Akro Infuse

    $62.99$2.10/ml

    best of 2 providers at 30 ml

    $85.00$0.85/ml

    best of 4 providers at 100 ml

  • Akro

    3 providers

    Malt

    EDP · Unisex

    Bottle size for Akro Malt

    $39.00$1.30/ml

    best of 2 providers at 30 ml

    $84.99$0.85/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Akro

    3 providers

    Haze

    EDP · Unisex

    Bottle size for Akro Haze

    $51.09$1.70/ml

    $85.00$0.85/ml

    best of 3 providers at 100 ml