Daily Fragrance Scout
Giorgio Armani Emporio Power of You Perfume bottle

Giorgio Armani Emporio Power of You Perfume

Eau de Parfum

Why authentic bottles cost less here

As of Oct 1, 2026: the cheapest full bottle of Giorgio Armani Emporio Power of You Perfume is $86.95 for 50 ml at Perfumania ($1.74/ml, read Oct 1, 2026, 17:47 UTC), the only retailer we track with it in stock.

Per millilitre the 90 ml works out at $1.28/ml against $1.74/ml for the 50 ml, so the 90 ml is the better value at today's prices.

The lowest we have recorded for the 50 ml in 55 days of tracking is $86.95 on Aug 7; which is where it sits now.

Lowest price
$86.95

50 ml · 1 provider

Average price
$1.51/ml

per ml: 2 sizes cannot share a dollar average

Best value
$1.28/ml

at 90 ml

Biggest discount
−17%

full bottle, off list price

Prices by size and provider

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Sep 4, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.

Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.

One email a week. One-click unsubscribe. We never sell the address.

Price dynamics: 50 ml

Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.

$86.95
Aug 7, 202653 observationsOct 1, 2026

3 days in this window had no observation and are drawn as gaps, not guessed.

Lowest:
$86.95
Average now:
$86.95
Trend:
flat

Giorgio Armani Emporio Power of You Perfume: questions and answers

Where is the cheapest place to buy Giorgio Armani Emporio Power of You Perfume?
The lowest live price we track as of Oct 1, 2026 is $86.95 for the 50 ml bottle at Perfumania (read Oct 1, 2026, 17:47 UTC), compared across 1 retailer. Prices change through the day; the table above shows each store's price and when it was read.
Is $86.95 a good price for Giorgio Armani Emporio Power of You Perfume?
The lowest price we have recorded for this listing in the 27 days we have tracked it. That is measured against this seller's own recorded prices, not against other stores, so it says whether Perfumania is asking more or less than it usually does for this bottle.
How much does Giorgio Armani Emporio Power of You Perfume cost?
Giorgio Armani Emporio Power of You Perfume starts at $86.95 for a 50 ml bottle across the 1 seller we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
What is the price per millilitre of Giorgio Armani Emporio Power of You Perfume?
The best value we track is $1.28/ml per millilitre at the 90 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
What is the lowest recorded price for Giorgio Armani Emporio Power of You Perfume?
The lowest price we have recorded for the 50 ml size is $86.95, tracking since Aug 6, 2026. That is a bounded record over our own observation window, not an all-time low; the price history chart on this page shows the observations behind it.
Why is Giorgio Armani Emporio Power of You Perfume cheaper here than in stores?
The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.

More from Giorgio Armani

Other Giorgio Armani fragrances we price across providers.

  • Giorgio Armani

    5 providers

    Armani Code

    EDT

    Bottle size for Giorgio Armani Armani Code

    $20.95$1.40/ml

    $41.95$1.40/ml

    best of 3 providers at 30 ml

    $73.32$1.47/ml

    best of 3 providers at 50 ml

    $51.95$0.69/ml

    best of 5 providers at 75 ml

    $96.11$0.77/ml

    best of 3 providers at 125 ml

    $87.04$0.58/ml

    $172.27$0.86/ml

  • Giorgio Armani

    4 providers

    Acqua Di Gio

    EDP · Men

    Bottle size for Giorgio Armani Acqua Di Gio

    $74.19$1.65/ml

    $108.95$1.45/ml

    best of 2 providers at 75 ml

    $110.59$1.11/ml

    $65.00$0.52/ml

    best of 2 providers at 125 ml

  • Giorgio Armani

    4 providers

    Acqua Di Gio

    EDT

    Bottle size for Giorgio Armani Acqua Di Gio

    $9.99$1.25/ml

    $51.79$1.73/ml

    best of 3 providers at 30 ml

    $82.95$1.66/ml

    $75.59$0.76/ml

    best of 3 providers at 100 ml

    $139.99$0.70/ml

    best of 3 providers at 200 ml

    $184.99$0.62/ml

  • Giorgio Armani

    3 providers

    Acqua Di Gio Profondo

    Parfum · Men

    Bottle size for Giorgio Armani Acqua Di Gio Profondo

    $3.99$3.99/ml

    $14.99$3.00/ml

    $21.99$2.20/ml

    $41.99$2.80/ml

    $125.95$2.80/ml

    $151.95$1.52/ml

Compares at a similar price

Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre.

  • Essential

    4 providers

    Bois Imperial

    EDP · Unisex

    Bottle size for Essential Bois Imperial

    $3.99$3.99/ml

    $16.99$3.40/ml

    $28.49$2.85/ml

    best of 2 providers at 10 ml

    $127.99$1.28/ml

    best of 4 providers at 100 ml

  • Valentino

    4 providers

    Uomo Born In Roma Intense

    EDP · Men

    Bottle size for Valentino Uomo Born In Roma Intense

    $4.99$4.99/ml

    $20.99$4.20/ml

    $33.99$3.40/ml

    $42.69$2.85/ml

    $109.95$2.20/ml

    best of 2 providers at 50 ml

    $127.95$1.28/ml

    best of 3 providers at 100 ml

  • Montale

    2 providers

    Intense Starry Nights

    Extrait · Unisex

    Bottle size for Montale Intense Starry Nights

    $127.99$1.28/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Lancome

    2 providers

    Miracle

    EDP · Women

    Bottle size for Lancome Miracle

    $9.79$1.96/ml

    $95.99$1.92/ml

    $127.99$1.28/ml