Daily Fragrance Scout
Issey Miyake L'Eau Dissey bottle

Issey Miyake L'Eau Dissey

Eau de ToiletteWomen

Why authentic bottles cost less here

As of Oct 1, 2026: the cheapest full bottle of Issey Miyake L'Eau Dissey is $103.99 for 45 ml at Fragrance Outlet ($2.31/ml, read under an hour ago), the only retailer we track with it in stock.

Per millilitre the 100 ml works out at $1.29/ml against $2.31/ml for the 45 ml, so the 100 ml is the better value at today's prices.

The lowest we have recorded for the 45 ml in 3 days of tracking is $103.99 on Sep 28; which is where it sits now.

Lowest price
$103.99

45 ml · 1 provider

Average price
$2.03/ml

per ml: 3 sizes cannot share a dollar average

Best value
$1.29/ml

at 100 ml

Biggest discount
−4%

full bottle, off list price

Prices by size and provider

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Sep 30, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.

Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.

One email a week. One-click unsubscribe. We never sell the address.

Price dynamics: 45 ml

Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.

$103.99
Sep 28, 20264 observationsOct 1, 2026
Lowest:
$103.99
Average now:
$103.99
Trend:
flat

Issey Miyake L'Eau Dissey: questions and answers

Where is the cheapest place to buy Issey Miyake L'Eau Dissey?
The lowest live price we track as of Oct 1, 2026 is $103.99 for the 45 ml bottle at Fragrance Outlet (read under an hour ago), compared across 1 retailer. Prices change through the day, so the table above always shows the current low.
How much does Issey Miyake L'Eau Dissey cost?
Issey Miyake L'Eau Dissey starts at $103.99 for a 45 ml bottle across the 1 seller we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
What is the price per millilitre of Issey Miyake L'Eau Dissey?
The best value we track is $1.29/ml per millilitre at the 100 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
Why is Issey Miyake L'Eau Dissey cheaper here than in stores?
The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.

More from Issey Miyake

Other Issey Miyake fragrances we price across providers.

  • Issey Miyake

    2 providers

    Le Sel D'issey

    EDP · Men

    Bottle size for Issey Miyake Le Sel D'issey

    $65.99$0.66/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Issey Miyake

    2 providers

    Leau Dissey Sport

    EDT · Men

    Bottle size for Issey Miyake Leau Dissey Sport

    $34.95$0.35/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Issey Miyake

    2 providers

    L'eau D'issey

    EDT · Men

    Bottle size for Issey Miyake L'eau D'issey

    $27.99$0.70/ml

    $34.99$0.78/ml

    $37.09$0.49/ml

    best of 2 providers at 75 ml

    $47.59$0.48/ml

    $49.69$0.40/ml

    best of 2 providers at 125 ml

    $66.49$0.33/ml

Compares at a similar price

Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre.

  • Maison Mataha

    3 providers

    Evasion Bonbon

    Extrait · Unisex

    Bottle size for Maison Mataha Evasion Bonbon

    $4.99$4.99/ml

    $129.00$1.29/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Atelier des Ors

    3 providers

    Blue Madeleine

    EDP

    Bottle size for Atelier des Ors Blue Madeleine

    $129.00$1.29/ml

    best of 3 providers at 100 ml

  • Carolina Herrera

    3 providers

    Bad Boy Cobalt Elixir

    EDP · Men

    Bottle size for Carolina Herrera Bad Boy Cobalt Elixir

    $3.99$3.99/ml

    $14.99$3.00/ml

    $24.99$2.50/ml

    $151.95$1.52/ml

    best of 2 providers at 100 ml

    $192.95$1.29/ml

    best of 2 providers at 150 ml

  • Goldfield & Banks

    2 providers

    Bohemian Lime

    EDP · Unisex

    Bottle size for Goldfield & Banks Bohemian Lime

    $4.50$4.50/ml

    $17.99$3.60/ml

    $26.99$2.70/ml

    $85.00$1.70/ml

    $129.00$1.29/ml