Daily Fragrance Scout

Issey Miyake LEau DIssey Shades Of Kolam Perfume

Eau de ToiletteWomen

Why authentic bottles cost less here

As of Oct 3, 2026: the cheapest full bottle of Issey Miyake LEau DIssey Shades Of Kolam Perfume is $27.95 for 100 ml at FragranceShop ($0.28/ml, read Oct 3, 2026, 20:46 UTC), compared across 2 retailers.

The 100 ml ranges from $27.95 at FragranceShop to $34.99 at FragranceNet, a $7.04 spread, 20% of the higher price, across 2 sellers.

Per millilitre the 125 ml works out at $0.48/ml against $0.28/ml for the 100 ml, so the 100 ml is the better value at today's prices.

The lowest we have recorded for the 100 ml in 12 days of tracking is $27.95 on Sep 21; which is where it sits now.

Lowest price
$27.95

100 ml · 2 providers

Average price
$0.40/ml

per ml: 2 sizes cannot share a dollar average

Best value
$0.28/ml

at 100 ml

Biggest discount
-

full bottle, off list price

Prices by size and provider

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Oct 3, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.

Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.

One email a week. One-click unsubscribe. We never sell the address.

Price dynamics: 100 ml

Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.

$31.47$27.95
Sep 21, 202613 observationsOct 3, 2026
Lowest:
$27.95
Average now:
$31.47
Trend:
+$3.52 since Sep 21, 2026

Issey Miyake LEau DIssey Shades Of Kolam Perfume: questions and answers

Where is the cheapest place to buy Issey Miyake LEau DIssey Shades Of Kolam Perfume?
The lowest live price we track as of Oct 3, 2026 is $27.95 for the 100 ml bottle at FragranceShop (read Oct 3, 2026, 20:46 UTC), compared across 2 retailers. Prices change through the day; the table above shows each store's price and when it was read.
Is $27.95 a good price for Issey Miyake LEau DIssey Shades Of Kolam Perfume?
The lowest price we have recorded for this listing in the 13 days we have tracked it. That is measured against this seller's own recorded prices, not against other stores, so it says whether FragranceShop is asking more or less than it usually does for this bottle.
How much does Issey Miyake LEau DIssey Shades Of Kolam Perfume cost?
Issey Miyake LEau DIssey Shades Of Kolam Perfume starts at $27.95 for a 100 ml bottle across the 2 sellers we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
What is the price per millilitre of Issey Miyake LEau DIssey Shades Of Kolam Perfume?
The best value we track is $0.28/ml per millilitre at the 100 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
What is the lowest recorded price for Issey Miyake LEau DIssey Shades Of Kolam Perfume?
The lowest price we have recorded for the 100 ml size is $27.95, tracking since Sep 21, 2026. That is a bounded record over our own observation window, not an all-time low; the price history chart on this page shows the observations behind it.
Why is Issey Miyake LEau DIssey Shades Of Kolam Perfume cheaper here than in stores?
The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.

More from Issey Miyake

Other Issey Miyake fragrances we price across providers.

  • Issey Miyake

    2 providers

    L'Eau Dissey Intense

    EDT · Men

    Bottle size for Issey Miyake L'Eau Dissey Intense

    $29.99$0.40/ml

    $82.95$0.66/ml

    best of 2 providers at 125 ml

  • Issey Miyake

    2 providers

    Le Sel D'issey

    EDP · Men

    Bottle size for Issey Miyake Le Sel D'issey

    $65.99$0.66/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Issey Miyake

    2 providers

    L'eau D'issey

    EDT · Men

    Bottle size for Issey Miyake L'eau D'issey

    $12.99$2.60/ml

    $11.89$1.49/ml

    $25.19$1.26/ml

    $28.69$0.72/ml

    best of 2 providers at 40 ml

    $34.99$0.78/ml

    $38.49$0.51/ml

    best of 2 providers at 75 ml

    $47.59$0.48/ml

    $56.69$0.45/ml

    best of 2 providers at 125 ml

    $73.49$0.37/ml

    best of 2 providers at 200 ml

Compares at a similar price

Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre.

  • Dolce & Gabbana

    3 providers

    Intenso

    EDP · Men

    Bottle size for Dolce & Gabbana Intenso

    $36.95$0.49/ml

    best of 3 providers at 75 ml

    $34.95$0.28/ml

    best of 3 providers at 125 ml

    $58.95$0.29/ml

  • Dolce & Gabbana

    2 providers

    Pour Homme

    EDT · Men

    Bottle size for Dolce & Gabbana Pour Homme

    $12.99$2.60/ml

    $32.95$0.44/ml

    best of 2 providers at 75 ml

    $44.95$0.36/ml

    best of 2 providers at 125 ml

    $55.95$0.28/ml

    best of 2 providers at 200 ml

  • Al Haramain

    2 providers

    Laventure

    EDP · Men

    Bottle size for Al Haramain Laventure

    $33.95$0.34/ml

    best of 2 providers at 100 ml

    $55.99$0.28/ml