Daily Fragrance Scout
Jessica Mcclintock bottle

Jessica Mcclintock

Eau de ParfumWomen

Why authentic bottles cost less here

As of Oct 1, 2026: the cheapest full bottle of Jessica Mcclintock is $20.99 for 50 ml at FragranceNet ($0.42/ml, read Oct 1, 2026, 17:33 UTC), compared across 2 retailers.

The 100 ml ranges from $23.79 at FragranceNet to $37.95 at Perfumania, a $14.16 spread, 37% of the higher price, across 2 sellers.

Per millilitre the 100 ml works out at $0.24/ml against $0.42/ml for the 50 ml, so the 100 ml is the better value at today's prices.

The lowest we have recorded for the 100 ml in 55 days of tracking is $23.79 on Aug 11; which is where it sits now.

Lowest price
$20.99

50 ml · 2 providers

Average price
$0.37/ml

per ml: 2 sizes cannot share a dollar average

Best value
$0.24/ml

at 100 ml

Biggest discount
−48%

full bottle, off list price

Prices by size and provider

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Sep 26, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.

Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.

One email a week. One-click unsubscribe. We never sell the address.

Price dynamics: 100 ml

Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.

$37.95$23.79
Aug 7, 202653 observationsOct 1, 2026

3 days in this window had no observation and are drawn as gaps, not guessed.

Lowest:
$23.79
Average now:
$30.87
Trend:
−$7.08 since Aug 7, 2026

Jessica Mcclintock: questions and answers

Where is the cheapest place to buy Jessica Mcclintock?
The lowest live price we track as of Oct 1, 2026 is $20.99 for the 50 ml bottle at FragranceNet (read Oct 1, 2026, 17:33 UTC), compared across 2 retailers. Prices change through the day; the table above shows each store's price and when it was read.
Is $20.99 a good price for Jessica Mcclintock?
The lowest price we have recorded for this listing in the 27 days we have tracked it. That is measured against this seller's own recorded prices, not against other stores, so it says whether FragranceNet is asking more or less than it usually does for this bottle.
How much does Jessica Mcclintock cost?
Jessica Mcclintock starts at $20.99 for a 50 ml bottle across the 2 sellers we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
What is the price per millilitre of Jessica Mcclintock?
The best value we track is $0.24/ml per millilitre at the 100 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
What is the lowest recorded price for Jessica Mcclintock?
The lowest price we have recorded for the 100 ml size is $23.79, tracking since Aug 7, 2026. That is a bounded record over our own observation window, not an all-time low; the price history chart on this page shows the observations behind it.
Why is Jessica Mcclintock cheaper here than in stores?
The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.

More from Jessica McClintock

Other Jessica McClintock fragrances we price across providers.

  • Jessica McClintock

    1 provider

    No. 3 Perfume

    EDP · Women

    Bottle size for Jessica McClintock No. 3 Perfume

    $61.75$0.62/ml

  • Jessica McClintock

    1 provider

    #3

    EDP · Women

    Bottle size for Jessica McClintock #3

    $20.29$0.20/ml

  • Jessica McClintock

    1 provider

    Dancing by Jessica McClintock

    EDP · Women

    Bottle size for Jessica McClintock Dancing by Jessica McClintock

    $39.19$0.39/ml

  • Jessica McClintock

    1 provider

    #3 Perfume

    EDP · Women

    Bottle size for Jessica McClintock #3 Perfume

    $14.95$0.15/ml

Compares at a similar price

Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre.

  • Calvin Klein

    2 providers

    Obsession

    EDP · Women

    Bottle size for Calvin Klein Obsession

    $12.59$0.84/ml

    $60.99$2.03/ml

    $20.99$0.47/ml

    $82.99$1.66/ml

    $24.49$0.24/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Royall

    1 provider

    Yacht

    EDT · Men

    Bottle size for Royall Yacht

    $55.99$0.24/ml

  • Dana

    1 provider

    Canoe

    EDT · Men

    Bottle size for Dana Canoe

    $58.79$0.25/ml

  • Perry Ellis

    3 providers

    Reserve

    EDT · Men

    Bottle size for Perry Ellis Reserve

    $21.95$0.22/ml

    best of 3 providers at 100 ml

    $59.99$0.30/ml