Daily Fragrance Scout
Lacoste Lhomme Intense bottle

Lacoste Lhomme Intense

Eau de ToiletteMen

Why authentic bottles cost less here

As of Oct 1, 2026: the cheapest full bottle of Lacoste Lhomme Intense is $40.99 for 100 ml at Fragrance Outlet ($0.41/ml, read 1 hour ago), the only retailer we track with it in stock.

Per millilitre the 150 ml works out at $0.37/ml against $0.41/ml for the 100 ml, so the 150 ml is the better value at today's prices.

The lowest we have recorded for the 100 ml in 3 days of tracking is $40.99 on Sep 28; which is where it sits now.

Lowest price
$40.99

100 ml · 1 provider

Average price
$0.39/ml

per ml: 2 sizes cannot share a dollar average

Best value
$0.37/ml

at 150 ml

Biggest discount
−51%

full bottle, off list price

Prices by size and provider

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Sep 30, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.

Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.

One email a week. One-click unsubscribe. We never sell the address.

Price dynamics: 100 ml

Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.

$40.99
Sep 28, 20264 observationsOct 1, 2026
Lowest:
$40.99
Average now:
$40.99
Trend:
flat

Lacoste Lhomme Intense: questions and answers

Where is the cheapest place to buy Lacoste Lhomme Intense?
The lowest live price we track as of Oct 1, 2026 is $40.99 for the 100 ml bottle at Fragrance Outlet (read 1 hour ago), compared across 1 retailer. Prices change through the day, so the table above always shows the current low.
How much does Lacoste Lhomme Intense cost?
Lacoste Lhomme Intense starts at $40.99 for a 100 ml bottle across the 1 seller we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
What is the price per millilitre of Lacoste Lhomme Intense?
The best value we track is $0.37/ml per millilitre at the 150 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
Why is Lacoste Lhomme Intense cheaper here than in stores?
The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.

More from Lacoste

Other Lacoste fragrances we price across providers.

  • Lacoste

    3 providers

    L.12.12 Blanc

    EDT · Men

    Bottle size for Lacoste L.12.12 Blanc

    $37.79$0.84/ml

    $59.99$1.20/ml

    $51.95$0.52/ml

    best of 2 providers at 100 ml

    $60.89$0.35/ml

    best of 3 providers at 175 ml

  • Lacoste

    3 providers

    Original

    Parfum

    Bottle size for Lacoste Original

    $44.99$0.45/ml

    best of 3 providers at 100 ml

  • Lacoste

    2 providers

    Original

    EDP · Women

    Bottle size for Lacoste Original

    $43.99$0.44/ml

    best of 2 providers at 100 ml

Compares at a similar price

Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre.

  • Kenneth Cole

    2 providers

    Mankind Legacy

    EDT · Men

    Bottle size for Kenneth Cole Mankind Legacy

    $58.95$1.18/ml

    $69.95$0.70/ml

    best of 2 providers at 100 ml

    $74.99$0.37/ml

  • Hugo Boss

    2 providers

    Boss The Scent

    EDT · Men

    Bottle size for Hugo Boss Boss The Scent

    $35.69$0.79/ml

    best of 2 providers at 45 ml

    $50.39$0.50/ml

    best of 2 providers at 100 ml

    $74.19$0.37/ml

  • Ralph Lauren

    2 providers

    Polo INTENSE

    EDC · Men

    Bottle size for Ralph Lauren Polo INTENSE

    $13.99$1.40/ml

    $43.95$0.37/ml

    $52.49$0.42/ml

  • Banana Republic

    1 provider

    Pure White 90

    EDP · Unisex

    Bottle size for Banana Republic Pure White 90

    $55.29$0.37/ml