
Liz Claiborne Curve Wave Perfume
Lowest live price · 100 ml ·
Affiliate link. We may earn a commission
As of Oct 1, 2026: the cheapest full bottle of Liz Claiborne Curve Wave Perfume is $13.95 for 100 ml at FragranceShop ($0.14/ml, read under an hour ago), compared across 2 retailers.
The 100 ml ranges from $13.95 at FragranceShop to $17.63 at Perfumania, a $3.68 spread, 21% of the higher price, across 2 sellers.
The lowest we have recorded for the 100 ml in 55 days of tracking is $13.95 on Sep 21; which is where it sits now.
100 ml · 2 providers
across 2 providers at 100 ml
at 100 ml
full bottle, off list price
Prices by size and provider
We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.
100 mlbest $0.14/ml
| Size | FragranceShop | Perfumania | Average |
|---|---|---|---|
| 100 mlbest $0.14/ml | $13.95besttracked lowread Oct 1, 2026, 01:33 UTC | $17.63−63%tracked lowread Sep 30, 2026, 23:47 UTC | $15.79across 2 providers |
We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Sep 30, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.
Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.
Price dynamics: 100 ml
Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.
3 days in this window had no observation and are drawn as gaps, not guessed.
- Lowest:
- $13.95
- Average now:
- $15.79
- Trend:
- −$1.84 since Aug 7, 2026
Liz Claiborne Curve Wave Perfume: questions and answers
- Where is the cheapest place to buy Liz Claiborne Curve Wave Perfume?
- The lowest live price we track as of Oct 1, 2026 is $13.95 for the 100 ml bottle at FragranceShop (read under an hour ago), compared across 2 retailers. Prices change through the day, so the table above always shows the current low.
- Is $13.95 a good price for Liz Claiborne Curve Wave Perfume?
- The lowest price we have recorded for this listing in the 11 days we have tracked it. That is measured against this seller's own recorded prices, not against other stores, so it says whether FragranceShop is asking more or less than it usually does for this bottle.
- How much does Liz Claiborne Curve Wave Perfume cost?
- Liz Claiborne Curve Wave Perfume starts at $13.95 for a 100 ml bottle across the 2 sellers we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
- What is the price per millilitre of Liz Claiborne Curve Wave Perfume?
- The best value we track is $0.14/ml per millilitre at the 100 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
- What is the lowest recorded price for Liz Claiborne Curve Wave Perfume?
- The lowest price we have recorded for the 100 ml size is $13.95, tracking since Aug 7, 2026. That is a bounded record over our own observation window, not an all-time low; the price history chart on this page shows the observations behind it.
- Why is Liz Claiborne Curve Wave Perfume cheaper here than in stores?
- The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.
More from Liz Claiborne
Other Liz Claiborne fragrances we price across providers.
Liz Claiborne
4 providers
Bora Bora
EDC · Men
$3.49$0.70/ml
best of 2 providers at 5 ml
$16.79$0.17/ml
best of 3 providers at 100 ml
Liz Claiborne
4 providers
Curve
EDC · Men
$4.89$0.33/ml
$19.95$0.27/ml
best of 2 providers at 75 ml
$26.59$0.21/ml
best of 4 providers at 125 ml
$34.99$0.17/ml
best of 2 providers at 200 ml
Liz Claiborne
4 providers
Curve Sport
EDC · Men
$12.95$0.17/ml
$18.19$0.15/ml
best of 3 providers at 125 ml
Compares at a similar price
Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre.
Calvin Klein
3 providers
Obsession
EDT · Men
$52.99$1.77/ml
$63.95$0.85/ml
best of 2 providers at 75 ml
$75.95$0.64/ml
best of 2 providers at 118 ml
$21.69$0.17/ml
$37.09$0.19/ml
best of 3 providers at 200 ml
Elizabeth Arden
2 providers
Red Door
EDT · Women
$8.95$0.90/ml
$34.99$1.17/ml
$12.95$0.17/ml
$59.99$0.60/ml
Oscar De La Renta
2 providers
Oscar Perfume
EDT · Women
$28.99$0.97/ml
$32.98$0.66/ml
$61.95$0.62/ml
$33.95$0.17/ml
best of 2 providers at 200 ml







