Daily Fragrance Scout
Mont Blanc Individuel bottle

Mont Blanc Individuel

Eau de ToiletteMen

Why authentic bottles cost less here

As of Oct 4, 2026: the cheapest full bottle of Mont Blanc Individuel is $27.00 for 75 ml at MicroPerfumes ($0.36/ml, read Oct 4, 2026, 10:45 UTC), compared across 4 retailers.

The 75 ml ranges from $27.00 at MicroPerfumes to $71.99 at Fragrance Outlet, a $44.99 spread, 62% of the higher price, across 4 sellers.

Per millilitre the 75 ml works out at $0.36/ml against $0.98/ml for the 50 ml, so the 75 ml is the better value at today's prices.

The lowest we have recorded for the 75 ml in 58 days of tracking is $27.00 on Oct 3; which is where it sits now.

Lowest price
$27.00

75 ml · 4 providers

Average price
$1.14/ml

per ml: 3 sizes cannot share a dollar average

Best value
$0.36/ml

at 75 ml

Biggest discount
−65%

full bottle, off list price

Prices by size and provider

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.

Decants from 1 store: from $1.82/ml (5 ml at MicroPerfumes, $9.09, read Oct 4, 2026, 10:45 UTC).

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Oct 3, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.

Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.

One email a week. One-click unsubscribe. We never sell the address.

Price dynamics: 75 ml

Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.

$55.95$27.00
Aug 7, 202656 observationsOct 4, 2026

3 days in this window had no observation and are drawn as gaps, not guessed.

Lowest:
$27.00
Average now:
$45.56
Trend:
−$10.39 since Aug 7, 2026

Mont Blanc Individuel: questions and answers

Where is the cheapest place to buy Mont Blanc Individuel?
The lowest live price we track as of Oct 4, 2026 is $27.00 for the 75 ml bottle at MicroPerfumes (read Oct 4, 2026, 10:45 UTC), compared across 4 retailers. Prices change through the day; the table above shows each store's price and when it was read.
How much does Mont Blanc Individuel cost?
Mont Blanc Individuel starts at $27.00 for a 75 ml bottle across the 4 sellers we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
What is the price per millilitre of Mont Blanc Individuel?
The best value we track is $0.36/ml per millilitre at the 75 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
What is the lowest recorded price for Mont Blanc Individuel?
The lowest price we have recorded for the 75 ml size is $27.00, tracking since Aug 7, 2026. That is a bounded record over our own observation window, not an all-time low; the price history chart on this page shows the observations behind it.
Is it cheaper to buy a decant or a full bottle of Mont Blanc Individuel?
The full bottle is cheaper per millilitre: $0.36/ml for the cheapest full bottle (75 ml at MicroPerfumes, $27.00, read Oct 4, 2026, 10:45 UTC), against $1.82/ml for the cheapest decant (5 ml at MicroPerfumes, $9.09, read Oct 4, 2026, 10:45 UTC), about 5.1 times as much per ml. A decant costs less up front, which makes it the cheaper way to try the scent before committing to a bottle.
Why is Mont Blanc Individuel cheaper here than in stores?
The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.

More from Mont Blanc

Other Mont Blanc fragrances we price across providers.

  • Mont Blanc

    4 providers

    Legend Spirit

    EDT · Men

    Bottle size for Mont Blanc Legend Spirit

    $9.09$1.82/ml

    $13.29$1.66/ml

    $25.00$0.83/ml

    best of 3 providers at 30 ml

    $37.79$0.76/ml

    best of 2 providers at 50 ml

    $41.99$0.42/ml

    best of 3 providers at 100 ml

    $63.69$0.32/ml

    best of 3 providers at 200 ml

  • Mont Blanc

    4 providers

    Explorer

    EDP · Men

    Bottle size for Mont Blanc Explorer

    $3.99$3.99/ml

    $8.95$1.79/ml

    best of 4 providers at 5 ml

    $14.69$1.84/ml

    $16.99$1.70/ml

    $27.95$0.93/ml

    best of 2 providers at 30 ml

    $35.95$0.60/ml

    best of 4 providers at 60 ml

    $56.69$0.57/ml

    best of 3 providers at 100 ml

    $97.99$0.49/ml

    best of 3 providers at 200 ml

  • Mont Blanc

    3 providers

    Legend

    EDP

    Bottle size for Mont Blanc Legend

    $13.29$1.66/ml

    $29.99$0.60/ml

    best of 3 providers at 50 ml

    $53.89$0.54/ml

    best of 3 providers at 100 ml

  • Mont Blanc

    3 providers

    Explorer Extreme

    Parfum · Men

    Bottle size for Mont Blanc Explorer Extreme

    $3.99$3.99/ml

    $10.39$2.08/ml

    best of 2 providers at 5 ml

    $21.99$2.20/ml

    $107.99$1.80/ml

    $73.00$0.73/ml

    best of 3 providers at 100 ml

Compares at a similar price

Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre.

  • Dolce & Gabbana

    5 providers

    The One

    EDT · Men

    Bottle size for Dolce & Gabbana The One

    $12.99$2.60/ml

    $13.99$1.75/ml

    $34.95$1.17/ml

    $44.00$0.88/ml

    best of 4 providers at 50 ml

    $39.95$0.40/ml

    best of 4 providers at 100 ml

    $53.95$0.36/ml

    best of 3 providers at 150 ml

  • Al Haramain

    4 providers

    Amber Oud Gold Edition

    EDP · Unisex

    Bottle size for Al Haramain Amber Oud Gold Edition

    $12.99$2.60/ml

    $34.00$0.57/ml

    best of 4 providers at 60 ml

    $49.99$0.50/ml

    $75.95$0.64/ml

    best of 2 providers at 118 ml

    $72.99$0.36/ml

  • Ariana Grande

    3 providers

    Sweet Like Candy

    EDP · Women

    Bottle size for Ariana Grande Sweet Like Candy

    $12.99$2.60/ml

    $11.89$1.49/ml

    $58.99$1.18/ml

    $36.00$0.36/ml

    best of 3 providers at 100 ml

  • Rochas

    2 providers

    Eau De Rochas

    EDT · Women

    Bottle size for Rochas Eau De Rochas

    $44.09$0.98/ml

    $36.39$0.36/ml

    $79.99$0.68/ml