Daily Fragrance Scout
Montale Chypre Fruite bottle

Montale Chypre Fruite

Eau de Parfum

Why authentic bottles cost less here

As of Oct 1, 2026: the cheapest full bottle of Montale Chypre Fruite is $86.09 for 100 ml at FragranceNet ($0.86/ml, read under an hour ago), the only retailer we track with it in stock.

Lowest price
$86.09

100 ml · 1 provider

Average price
$86.09

across 1 provider at 100 ml

Best value
$0.86/ml

at 100 ml

Biggest discount
-

full bottle, off list price

Prices by size and provider

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Sep 30, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.

Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.

One email a week. One-click unsubscribe. We never sell the address.

Price dynamics: 100 ml

Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.

$86.09
Sep 30, 20262 observationsOct 1, 2026
Lowest:
$86.09
Average now:
$86.09
Trend:
flat

Montale Chypre Fruite: questions and answers

Where is the cheapest place to buy Montale Chypre Fruite?
The lowest live price we track as of Oct 1, 2026 is $86.09 for the 100 ml bottle at FragranceNet (read under an hour ago), compared across 1 retailer. Prices change through the day, so the table above always shows the current low.
How much does Montale Chypre Fruite cost?
Montale Chypre Fruite starts at $86.09 for a 100 ml bottle across the 1 seller we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
What is the price per millilitre of Montale Chypre Fruite?
The best value we track is $0.86/ml per millilitre at the 100 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
Why is Montale Chypre Fruite cheaper here than in stores?
The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.

More from Montale

Other Montale fragrances we price across providers.

  • Montale

    7 providers

    Intense Cafe

    EDP · Unisex

    Bottle size for Montale Intense Cafe

    $3.99$3.99/ml

    $14.99$3.00/ml

    $59.99$0.60/ml

    best of 6 providers at 100 ml

  • Montale

    4 providers

    Chocolate Greedy

    EDP · Unisex

    Bottle size for Montale Chocolate Greedy

    $3.99$3.99/ml

    $14.99$3.00/ml

    $22.99$2.30/ml

    $79.99$0.80/ml

    best of 4 providers at 100 ml

  • Montale

    4 providers

    Starry Nights

    EDP · Unisex

    Bottle size for Montale Starry Nights

    $3.99$3.99/ml

    $10.99$5.50/ml

    $14.99$3.00/ml

    $22.99$2.30/ml

    $190.00$1.90/ml

  • Montale

    4 providers

    Sensual Instinct

    EDP · Unisex

    Bottle size for Montale Sensual Instinct

    $3.99$3.99/ml

    $14.99$3.00/ml

    $26.99$2.70/ml

    $190.00$1.90/ml

    best of 2 providers at 100 ml

Compares at a similar price

Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre.

  • Azzaro

    4 providers

    Wanted

    EDT · Men

    Bottle size for Azzaro Wanted

    $3.69$3.69/ml

    $12.99$2.60/ml

    $14.69$1.47/ml

    best of 2 providers at 10 ml

    $79.95$1.60/ml

    best of 2 providers at 50 ml

    $99.95$1.00/ml

    $128.99$0.86/ml

  • Burberry

    2 providers

    My Burberry

    EDP · Women

    Bottle size for Burberry My Burberry

    $53.19$1.77/ml

    best of 2 providers at 30 ml

    $59.49$1.32/ml

    best of 2 providers at 45 ml

    $77.69$0.86/ml

  • Donna Karan

    2 providers

    Cashmere Mist

    EDT · Women

    Bottle size for Donna Karan Cashmere Mist

    $92.99$1.86/ml

    $86.09$0.86/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Hanae Mori

    2 providers

    Him

    EDT · Men

    Bottle size for Hanae Mori Him

    $77.69$1.55/ml

    $85.50$0.86/ml