Daily Fragrance Scout
Moresque Scarlet Rouge bottle

Moresque Scarlet Rouge

Eau de ParfumUnisexNiche

Why authentic bottles cost less here

As of Oct 1, 2026: the cheapest full bottle of Moresque Scarlet Rouge is $174.00 for 75 ml at Intense Oud ($2.32/ml, read 1 hour ago), the only retailer we track with it in stock.

Lowest price
$174.00

75 ml · 1 provider

Average price
$174.00

across 1 provider at 75 ml

Best value
$2.32/ml

at 75 ml

Biggest discount
-

full bottle, off list price

Prices by size and provider

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Aug 9, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.

Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.

One email a week. One-click unsubscribe. We never sell the address.

Price dynamics: 75 ml

Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.

$174.00
Aug 9, 202651 observationsOct 1, 2026

3 days in this window had no observation and are drawn as gaps, not guessed.

Lowest:
$174.00
Average now:
$174.00
Trend:
flat

Moresque Scarlet Rouge: questions and answers

Where is the cheapest place to buy Moresque Scarlet Rouge?
The lowest live price we track as of Oct 1, 2026 is $174.00 for the 75 ml bottle at Intense Oud (read 1 hour ago), compared across 1 retailer. Prices change through the day, so the table above always shows the current low.
Is $174.00 a good price for Moresque Scarlet Rouge?
The lowest price we have recorded for this listing in the 27 days we have tracked it. That is measured against this seller's own recorded prices, not against other stores, so it says whether Intense Oud is asking more or less than it usually does for this bottle.
How much does Moresque Scarlet Rouge cost?
Moresque Scarlet Rouge starts at $174.00 for a 75 ml bottle across the 1 seller we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
What is the price per millilitre of Moresque Scarlet Rouge?
The best value we track is $2.32/ml per millilitre at the 75 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
What is the lowest recorded price for Moresque Scarlet Rouge?
The lowest price we have recorded for the 75 ml size is $174.00, tracking since Aug 9, 2026. That is a bounded record over our own observation window, not an all-time low; the price history chart on this page shows the observations behind it.
Why is Moresque Scarlet Rouge cheaper here than in stores?
The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.

More from Moresque

Other Moresque fragrances we price across providers.

  • Moresque

    2 providers

    Seta

    EDP · Unisex

    Bottle size for Moresque Seta

    $112.99$1.51/ml

    best of 2 providers at 75 ml

  • Moresque

    1 provider

    Tamima Sillage

    EDP · Women

    Bottle size for Moresque Tamima Sillage

    $174.00$2.32/ml

  • Moresque

    1 provider

    Regina

    EDP · Unisex

    Bottle size for Moresque Regina

    $394.00$7.88/ml

  • Moresque

    1 provider

    Tamima

    EDP · Unisex

    Bottle size for Moresque Tamima

    $290.00$5.80/ml

Compares at a similar price

Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre, within niche.

  • Diptyque

    2 providers

    Do Son

    EDP · Unisex

    Bottle size for Diptyque Do Son

    $31.99$6.40/ml

    $58.49$5.85/ml

    $174.98$2.33/ml

    best of 2 providers at 75 ml

  • Mind Games

    3 providers

    Queening

    Extrait · Unisex

    Bottle size for Mind Games Queening

    $6.99$6.99/ml

    $53.99$5.40/ml

    $229.99$2.30/ml

    best of 3 providers at 100 ml

  • Mind Games

    2 providers

    Lionora

    Extrait · Unisex

    Bottle size for Mind Games Lionora

    $6.99$6.99/ml

    $29.99$6.00/ml

    $53.99$5.40/ml

    $229.99$2.30/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Une Nuit Nomade

    2 providers

    Silver Saffron

    Extrait · Unisex

    Bottle size for Une Nuit Nomade Silver Saffron

    $6.99$6.99/ml

    $28.99$5.80/ml

    $49.99$5.00/ml

    $195.00$3.90/ml

    $229.99$2.30/ml

    best of 2 providers at 100 ml