Daily Fragrance Scout
Parfums Gres Cabotine Gold bottle

Parfums Gres Cabotine Gold

Eau de Toilette

Why authentic bottles cost less here

As of Oct 2, 2026: the cheapest full bottle of Parfums Gres Cabotine Gold is $12.99 for 50 ml at Fragrance Outlet ($0.26/ml, read Oct 2, 2026, 04:16 UTC), the only retailer we track with it in stock.

Per millilitre the 100 ml works out at $0.52/ml against $0.26/ml for the 50 ml, so the 50 ml is the better value at today's prices.

The lowest we have recorded for the 50 ml in 4 days of tracking is $12.99 on Sep 28; which is where it sits now.

Lowest price
$12.99

50 ml · 1 provider

Average price
$0.39/ml

per ml: 2 sizes cannot share a dollar average

Best value
$0.26/ml

at 50 ml

Biggest discount
−19%

full bottle, off list price

Prices by size and provider

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Oct 1, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.

Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.

One email a week. One-click unsubscribe. We never sell the address.

Price dynamics: 50 ml

Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.

$12.99
Sep 28, 20265 observationsOct 2, 2026
Lowest:
$12.99
Average now:
$12.99
Trend:
flat

Parfums Gres Cabotine Gold: questions and answers

Where is the cheapest place to buy Parfums Gres Cabotine Gold?
The lowest live price we track as of Oct 2, 2026 is $12.99 for the 50 ml bottle at Fragrance Outlet (read Oct 2, 2026, 04:16 UTC), compared across 1 retailer. Prices change through the day; the table above shows each store's price and when it was read.
Is $12.99 a good price for Parfums Gres Cabotine Gold?
The lowest price we have recorded for this listing in the 5 days we have tracked it. That is measured against this seller's own recorded prices, not against other stores, so it says whether Fragrance Outlet is asking more or less than it usually does for this bottle.
How much does Parfums Gres Cabotine Gold cost?
Parfums Gres Cabotine Gold starts at $12.99 for a 50 ml bottle across the 1 seller we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
What is the price per millilitre of Parfums Gres Cabotine Gold?
The best value we track is $0.26/ml per millilitre at the 50 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
Why is Parfums Gres Cabotine Gold cheaper here than in stores?
The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.

More from Parfums Gres

Other Parfums Gres fragrances we price across providers.

  • Parfums Gres

    2 providers

    Cabotine

    EDT · Women

    Bottle size for Parfums Gres Cabotine

    $19.59$0.20/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Parfums Gres

    2 providers

    Cabotine Rose

    EDT · Women

    Bottle size for Parfums Gres Cabotine Rose

    $42.75$0.86/ml

    $16.79$0.17/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Parfums Gres

    2 providers

    Cabotine

    EDP · Women

    Bottle size for Parfums Gres Cabotine

    $52.25$1.05/ml

    $15.39$0.15/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Parfums Gres

    1 provider

    Cabotine Rosalie

    EDT · Women

    Bottle size for Parfums Gres Cabotine Rosalie

    $18.95$0.19/ml

Compares at a similar price

Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre.

  • Nino Cerruti

    2 providers

    Cerruti 1881

    EDT · Men

    Bottle size for Nino Cerruti Cerruti 1881

    $23.79$0.48/ml

    $27.29$0.27/ml

    best of 2 providers at 100 ml

    $52.49$0.26/ml

  • Mont Blanc

    1 provider

    Legend Cologne

    EDT · Men

    Bottle size for Mont Blanc Legend Cologne

    $23.95$0.80/ml

    $27.95$0.56/ml

    $28.95$0.29/ml

    $52.95$0.26/ml

  • Hugo Boss

    1 provider

    Hugo

    EDT · Men

    Bottle size for Hugo Boss Hugo

    $36.39$0.29/ml

    $52.49$0.26/ml

  • Tommy Bahama

    3 providers

    Maritime

    EDC · Men

    Bottle size for Tommy Bahama Maritime

    $18.95$0.25/ml

    best of 2 providers at 75 ml

    $74.95$0.60/ml

    best of 2 providers at 125 ml