Daily Fragrance Scout
Patek Maison Merakai Serenity Fragrance bottle

Patek Maison Merakai Serenity Fragrance

Eau de ParfumUnisex

Why authentic bottles cost less here

As of Oct 1, 2026: the cheapest full bottle of Patek Maison Merakai Serenity Fragrance is $199.95 for 100 ml at Perfumania ($2.00/ml, read 1 hour ago), the only retailer we track with it in stock.

Lowest price
$199.95

100 ml · 1 provider

Average price
$199.95

across 1 provider at 100 ml

Best value
$2.00/ml

at 100 ml

Biggest discount
−20%

full bottle, off list price

Prices by size and provider

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Oct 1, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.

Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.

One email a week. One-click unsubscribe. We never sell the address.

Price dynamics: 100 ml

Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.

$199.97$199.95
Aug 7, 202653 observationsOct 1, 2026

3 days in this window had no observation and are drawn as gaps, not guessed.

Lowest:
$199.95
Average now:
$199.95
Trend:
flat

Patek Maison Merakai Serenity Fragrance: questions and answers

Where is the cheapest place to buy Patek Maison Merakai Serenity Fragrance?
The lowest live price we track as of Oct 1, 2026 is $199.95 for the 100 ml bottle at Perfumania (read 1 hour ago), compared across 1 retailer. Prices change through the day, so the table above always shows the current low.
Is $199.95 a good price for Patek Maison Merakai Serenity Fragrance?
The lowest price we have recorded for this listing in the 27 days we have tracked it. That is measured against this seller's own recorded prices, not against other stores, so it says whether Perfumania is asking more or less than it usually does for this bottle.
How much does Patek Maison Merakai Serenity Fragrance cost?
Patek Maison Merakai Serenity Fragrance starts at $199.95 for a 100 ml bottle across the 1 seller we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
What is the price per millilitre of Patek Maison Merakai Serenity Fragrance?
The best value we track is $2.00/ml per millilitre at the 100 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
What is the lowest recorded price for Patek Maison Merakai Serenity Fragrance?
The lowest price we have recorded for the 100 ml size is $199.95, tracking since Aug 6, 2026. That is a bounded record over our own observation window, not an all-time low; the price history chart on this page shows the observations behind it.
Why is Patek Maison Merakai Serenity Fragrance cheaper here than in stores?
The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.

More from Patek Maison

Other Patek Maison fragrances we price across providers.

  • Patek Maison

    2 providers

    Merakai Passion

    EDP · Unisex

    Bottle size for Patek Maison Merakai Passion

    $3.99$3.99/ml

    $99.97$1.00/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Patek Maison

    2 providers

    Luminous Ghost

    EDP · Unisex

    Bottle size for Patek Maison Luminous Ghost

    $3.99$3.99/ml

  • Patek Maison

    2 providers

    Prisme Vert

    EDP · Unisex

    Bottle size for Patek Maison Prisme Vert

    $3.99$3.99/ml

    $99.97$1.11/ml

    best of 2 providers at 90 ml

Compares at a similar price

Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre.

  • Creed

    6 providers

    Millesime Imperial

    EDP · Unisex

    Bottle size for Creed Millesime Imperial

    $7.99$7.99/ml

    $3.99$2.00/ml

    $34.99$7.00/ml

    $25.00$3.13/ml

    $54.99$5.50/ml

    $204.95$4.10/ml

    $307.99$3.08/ml

    best of 3 providers at 100 ml

    $369.99$3.14/ml

  • Xerjoff

    5 providers

    Erba Gold

    EDP · Unisex

    Bottle size for Xerjoff Erba Gold

    $7.99$7.99/ml

    $36.99$7.40/ml

    $23.75$2.97/ml

    $58.99$5.90/ml

    $166.59$3.33/ml

    best of 2 providers at 50 ml

    $199.99$2.00/ml

    best of 3 providers at 100 ml

  • Initio

    4 providers

    Oud For Greatness

    EDP

    Bottle size for Initio Oud For Greatness

    $6.99$6.99/ml

    $3.99$2.00/ml

    $31.49$6.30/ml

    best of 2 providers at 5 ml

    $53.99$5.40/ml

    $149.00$2.98/ml

    $199.99$2.22/ml

    best of 3 providers at 90 ml

  • Roja

    4 providers

    Isola Verde

    Parfum · Unisex

    Bottle size for Roja Isola Verde

    $15.99$15.99/ml

    $3.99$2.00/ml

    $64.99$13.00/ml

    $69.99$7.00/ml

    best of 2 providers at 10 ml

    $234.49$4.69/ml

    best of 2 providers at 50 ml