Daily Fragrance Scout
Penhaligon's Portraits Collection Lady Blanche "Panther-Flakon" bottle

Penhaligon's Portraits Collection Lady Blanche "Panther-Flakon"

Eau de ParfumWomenWomen's Fragrances

Why authentic bottles cost less here

As of Oct 1, 2026: the cheapest full bottle of Penhaligon's Portraits Collection Lady Blanche "Panther-Flakon" is $209.99 for 75 ml at Olfactory Factory LLC ($2.80/ml, read 1 hour ago), the only retailer we track with it in stock.

Lowest price
$209.99

75 ml · 1 provider

Average price
$209.99

across 1 provider at 75 ml

Best value
$2.80/ml

at 75 ml

Biggest discount
−29%

full bottle, off list price

Prices by size and provider

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Sep 21, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.

Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.

One email a week. One-click unsubscribe. We never sell the address.

Price dynamics: 75 ml

Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.

$209.99$189.99
Jul 25, 202661 observationsOct 1, 2026

8 days in this window had no observation and are drawn as gaps, not guessed.

Lowest:
$189.99
Average now:
$209.99
Trend:
+$20.00 since Jul 25, 2026

Penhaligon's Portraits Collection Lady Blanche "Panther-Flakon": questions and answers

Where is the cheapest place to buy Penhaligon's Portraits Collection Lady Blanche "Panther-Flakon"?
The lowest live price we track as of Oct 1, 2026 is $209.99 for the 75 ml bottle at Olfactory Factory LLC (read 1 hour ago), compared across 1 retailer. Prices change through the day, so the table above always shows the current low.
Is $209.99 a good price for Penhaligon's Portraits Collection Lady Blanche "Panther-Flakon"?
10.5% over the 27-day median we recorded for this listing. That is measured against this seller's own recorded prices, not against other stores, so it says whether Olfactory Factory LLC is asking more or less than it usually does for this bottle.
How much does Penhaligon's Portraits Collection Lady Blanche "Panther-Flakon" cost?
Penhaligon's Portraits Collection Lady Blanche "Panther-Flakon" starts at $209.99 for a 75 ml bottle across the 1 seller we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
What is the price per millilitre of Penhaligon's Portraits Collection Lady Blanche "Panther-Flakon"?
The best value we track is $2.80/ml per millilitre at the 75 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
What is the lowest recorded price for Penhaligon's Portraits Collection Lady Blanche "Panther-Flakon"?
The lowest price we have recorded for the 75 ml size is $189.99, tracking since Jul 25, 2026. That is a bounded record over our own observation window, not an all-time low; the price history chart on this page shows the observations behind it.
Why is Penhaligon's Portraits Collection Lady Blanche "Panther-Flakon" cheaper here than in stores?
The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.

More from Penhaligon's

Other Penhaligon's fragrances we price across providers.

  • Penhaligon's

    2 providers

    Juniper Sling

    EDT

    Bottle size for Penhaligon's Juniper Sling

    $219.99$2.20/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Penhaligon's

    2 providers

    Halfeti

    EDP · Unisex

    Bottle size for Penhaligon's Halfeti

    $5.99$5.99/ml

    $26.99$5.40/ml

    $44.99$4.50/ml

    $219.99$2.20/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Penhaligon's

    1 provider

    Lady Blanche "Panther-Flakon"

    EDP · Women

    Bottle size for Penhaligon's Lady Blanche "Panther-Flakon"

    $29.00$3.63/ml

    $189.99$2.53/ml

  • Penhaligon's

    1 provider

    Changing Constance

    EDP

    Bottle size for Penhaligon's Changing Constance

    $10.99$10.99/ml

    $44.99$9.00/ml

    $79.99$8.00/ml

Compares at a similar price

Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre, within women's fragrances.

  • Tiffany & Co

    1 provider

    Love For Her

    EDP · Women

    Bottle size for Tiffany & Co Love For Her

    $144.99$2.90/ml

  • Bond No 9

    1 provider

    Scent Of Peace

    EDP · Women

    Bottle size for Bond No 9 Scent Of Peace

    $319.95$3.20/ml

  • Tiffany & Co

    1 provider

    . Rose Gold

    EDP · Women

    Bottle size for Tiffany & Co . Rose Gold

    $144.99$2.90/ml

    $172.99$2.31/ml

  • Gucci

    1 provider

    Guilty Intense

    EDP · Women

    Bottle size for Gucci Guilty Intense

    $95.99$2.13/ml

    $150.99$3.02/ml