Daily Fragrance Scout
Perry Ellis Pour Homme bottle

Perry Ellis Pour Homme

Eau de ToiletteMen

Why authentic bottles cost less here

As of Oct 1, 2026: the cheapest full bottle of Perry Ellis Pour Homme is $47.50 for 50 ml at Fragrance Outlet ($0.95/ml, read 2 hours ago), the only retailer we track with it in stock.

Per millilitre the 100 ml works out at $0.52/ml against $0.95/ml for the 50 ml, so the 100 ml is the better value at today's prices.

The lowest we have recorded for the 50 ml in 2 days of tracking is $47.50 on Sep 29; which is where it sits now.

Lowest price
$47.50

50 ml · 1 provider

Average price
$0.74/ml

per ml: 2 sizes cannot share a dollar average

Best value
$0.52/ml

at 100 ml

Biggest discount
−5%

full bottle, off list price

Prices by size and provider

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Oct 1, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.

Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.

One email a week. One-click unsubscribe. We never sell the address.

Price dynamics: 50 ml

Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.

$47.50
Sep 29, 20263 observationsOct 1, 2026
Lowest:
$47.50
Average now:
$47.50
Trend:
flat

Perry Ellis Pour Homme: questions and answers

Where is the cheapest place to buy Perry Ellis Pour Homme?
The lowest live price we track as of Oct 1, 2026 is $47.50 for the 50 ml bottle at Fragrance Outlet (read 2 hours ago), compared across 1 retailer. Prices change through the day, so the table above always shows the current low.
How much does Perry Ellis Pour Homme cost?
Perry Ellis Pour Homme starts at $47.50 for a 50 ml bottle across the 1 seller we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
What is the price per millilitre of Perry Ellis Pour Homme?
The best value we track is $0.52/ml per millilitre at the 100 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
Why is Perry Ellis Pour Homme cheaper here than in stores?
The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.

More from Perry Ellis

Other Perry Ellis fragrances we price across providers.

  • Perry Ellis

    3 providers

    360° Perfume

    EDT · Women

    Bottle size for Perry Ellis 360° Perfume

    $18.95$0.38/ml

    best of 3 providers at 50 ml

    $24.95$0.25/ml

    best of 3 providers at 100 ml

    $32.95$0.16/ml

    best of 2 providers at 200 ml

  • Perry Ellis

    3 providers

    360° Black

    EDT · Men

    Bottle size for Perry Ellis 360° Black

    $20.29$0.41/ml

    $27.99$0.28/ml

    best of 3 providers at 100 ml

    $40.59$0.20/ml

    best of 3 providers at 200 ml

  • Perry Ellis

    3 providers

    360° Red

    EDT · Men

    Bottle size for Perry Ellis 360° Red

    $20.99$0.42/ml

    best of 3 providers at 50 ml

    $29.39$0.29/ml

    best of 3 providers at 100 ml

    $45.49$0.23/ml

    best of 3 providers at 200 ml

  • Perry Ellis

    3 providers

    Reserve

    EDT · Men

    Bottle size for Perry Ellis Reserve

    $21.95$0.22/ml

    best of 3 providers at 100 ml

    $59.99$0.30/ml

Compares at a similar price

Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre.

  • Giorgio Armani

    4 providers

    Acqua Di Gio

    EDP · Men

    Bottle size for Giorgio Armani Acqua Di Gio

    $74.19$1.65/ml

    $108.95$1.45/ml

    best of 2 providers at 75 ml

    $110.59$1.11/ml

    $65.00$0.52/ml

    best of 2 providers at 125 ml

  • Givenchy

    3 providers

    Organza

    EDP · Women

    Bottle size for Givenchy Organza

    $32.95$0.66/ml

    best of 3 providers at 50 ml

    $51.95$0.52/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Marc Jacobs

    2 providers

    Daisy

    EDT

    Bottle size for Marc Jacobs Daisy

    $48.29$1.07/ml

    $103.99$2.08/ml

    $68.59$0.69/ml

    $104.99$0.52/ml

  • Cristiano Ronaldo

    2 providers

    Legacy

    EDP · Men

    Bottle size for Cristiano Ronaldo Legacy

    $29.99$1.00/ml

    $36.99$0.74/ml

    $51.79$0.52/ml