Daily Fragrance Scout
Prada Candy Perfume bottle

Prada Candy Perfume

Eau de ParfumWomen

Why authentic bottles cost less here

As of Oct 1, 2026: the cheapest full bottle of Prada Candy Perfume is $83.95 for 80 ml at FragranceShop ($1.05/ml, read under an hour ago), compared across 2 retailers.

The 80 ml ranges from $83.95 at FragranceShop to $135.95 at Perfumania, a $52.00 spread, 38% of the higher price, across 2 sellers.

Per millilitre the 80 ml works out at $1.05/ml against $2.40/ml for the 50 ml, so the 80 ml is the better value at today's prices.

The lowest we have recorded for the 80 ml in 55 days of tracking is $83.95 on Sep 21; which is where it sits now.

Lowest price
$83.95

80 ml · 2 providers

Average price
$1.89/ml

per ml: 2 sizes cannot share a dollar average

Best value
$1.05/ml

at 80 ml

Biggest discount
−17%

full bottle, off list price

Prices by size and provider

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Oct 1, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.

Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.

One email a week. One-click unsubscribe. We never sell the address.

Price dynamics: 80 ml

Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.

$135.95$83.95
Aug 7, 202653 observationsOct 1, 2026

3 days in this window had no observation and are drawn as gaps, not guessed.

Lowest:
$83.95
Average now:
$109.95
Trend:
−$26.00 since Aug 7, 2026

Prada Candy Perfume: questions and answers

Where is the cheapest place to buy Prada Candy Perfume?
The lowest live price we track as of Oct 1, 2026 is $83.95 for the 80 ml bottle at FragranceShop (read under an hour ago), compared across 2 retailers. Prices change through the day, so the table above always shows the current low.
Is $83.95 a good price for Prada Candy Perfume?
The lowest price we have recorded for this listing in the 11 days we have tracked it. That is measured against this seller's own recorded prices, not against other stores, so it says whether FragranceShop is asking more or less than it usually does for this bottle.
How much does Prada Candy Perfume cost?
Prada Candy Perfume starts at $83.95 for a 80 ml bottle across the 2 sellers we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
What is the price per millilitre of Prada Candy Perfume?
The best value we track is $1.05/ml per millilitre at the 80 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
What is the lowest recorded price for Prada Candy Perfume?
The lowest price we have recorded for the 80 ml size is $83.95, tracking since Aug 7, 2026. That is a bounded record over our own observation window, not an all-time low; the price history chart on this page shows the observations behind it.
Why is Prada Candy Perfume cheaper here than in stores?
The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.

More from Prada

Other Prada fragrances we price across providers.

  • Prada

    5 providers

    Paradigme

    EDP · Men

    Bottle size for Prada Paradigme

    $4.99$4.99/ml

    $15.99$3.20/ml

    $24.99$3.57/ml

    $26.99$2.70/ml

    best of 2 providers at 10 ml

    $108.99$2.18/ml

    best of 3 providers at 50 ml

    $114.98$1.15/ml

    best of 5 providers at 100 ml

  • Prada

    4 providers

    Luna Rossa Carbon

    EDT · Men

    Bottle size for Prada Luna Rossa Carbon

    $3.99$3.99/ml

    $14.99$3.00/ml

    $17.99$1.80/ml

    $89.95$1.80/ml

    best of 2 providers at 50 ml

    $102.19$1.02/ml

    best of 3 providers at 100 ml

    $137.95$0.92/ml

  • Prada

    4 providers

    Luna Rossa Ocean

    EDT · Men

    Bottle size for Prada Luna Rossa Ocean

    $3.99$3.99/ml

    $15.99$3.20/ml

    $19.99$2.00/ml

    best of 2 providers at 10 ml

    $89.95$2.00/ml

    $69.99$1.40/ml

    $93.79$0.94/ml

    best of 3 providers at 100 ml

    $159.99$1.07/ml

  • Prada

    4 providers

    Luna Rossa Black

    EDP · Men

    Bottle size for Prada Luna Rossa Black

    $3.99$3.99/ml

    $15.99$3.20/ml

    $21.99$2.20/ml

    $125.99$2.52/ml

    $129.95$1.30/ml

    best of 2 providers at 100 ml

Compares at a similar price

Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre.

  • Akro

    3 providers

    Glow

    Extrait · Unisex

    Bottle size for Akro Glow

    $105.00$3.50/ml

    best of 2 providers at 30 ml

    $104.99$1.05/ml

    best of 3 providers at 100 ml

  • Carolina Herrera

    2 providers

    212 VIP Rose Elixir Perfume

    EDP

    Bottle size for Carolina Herrera 212 VIP Rose Elixir Perfume

    $111.95$2.24/ml

    $83.95$1.05/ml

    best of 2 providers at 80 ml

  • Atkinsons

    2 providers

    Amber Empire

    EDT · Unisex

    Bottle size for Atkinsons Amber Empire

    $104.99$1.05/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Givenchy

    2 providers

    Gentleman Society Ambree

    EDP · Men

    Bottle size for Givenchy Gentleman Society Ambree

    $18.89$3.78/ml

    $19.59$2.45/ml

    $104.99$1.05/ml