Daily Fragrance Scout
Saint Hilaire Private Black bottle

Saint Hilaire Private Black

Eau de ParfumMen

Why authentic bottles cost less here

As of Oct 3, 2026: the cheapest full bottle of Saint Hilaire Private Black is $22.95 for 100 ml at Fragrance Outlet ($0.23/ml, read Oct 3, 2026, 11:17 UTC), the only retailer we track with it in stock.

Lowest price
$22.95

100 ml · 1 provider

Average price
$22.95

across 1 provider at 100 ml

Best value
$0.23/ml

at 100 ml

Biggest discount
−28%

full bottle, off list price

Prices by size and provider

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Oct 1, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.

Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.

One email a week. One-click unsubscribe. We never sell the address.

Price dynamics: 100 ml

Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.

$22.95
Sep 28, 20266 observationsOct 3, 2026
Lowest:
$22.95
Average now:
$22.95
Trend:
flat

Saint Hilaire Private Black: questions and answers

Where is the cheapest place to buy Saint Hilaire Private Black?
The lowest live price we track as of Oct 3, 2026 is $22.95 for the 100 ml bottle at Fragrance Outlet (read Oct 3, 2026, 11:17 UTC), compared across 1 retailer. Prices change through the day; the table above shows each store's price and when it was read.
Is $22.95 a good price for Saint Hilaire Private Black?
The lowest price we have recorded for this listing in the 6 days we have tracked it. That is measured against this seller's own recorded prices, not against other stores, so it says whether Fragrance Outlet is asking more or less than it usually does for this bottle.
How much does Saint Hilaire Private Black cost?
Saint Hilaire Private Black starts at $22.95 for a 100 ml bottle across the 1 seller we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
What is the price per millilitre of Saint Hilaire Private Black?
The best value we track is $0.23/ml per millilitre at the 100 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
Why is Saint Hilaire Private Black cheaper here than in stores?
The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.

More from Saint Hilaire

Other Saint Hilaire fragrances we price across providers.

  • Saint Hilaire

    2 providers

    Private Red

    EDP · Men

    Bottle size for Saint Hilaire Private Red

    $22.95$0.23/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Saint Hilaire

    1 provider

    Gold

    EDP

    Bottle size for Saint Hilaire Gold

    $38.00$0.38/ml

  • Saint Hilaire

    1 provider

    Private Blue

    EDP

    Bottle size for Saint Hilaire Private Blue

    $24.15$0.24/ml

  • Saint Hilaire

    1 provider

    Private Elixir

    EDP

    Bottle size for Saint Hilaire Private Elixir

    $24.49$0.24/ml

Compares at a similar price

Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre.

  • Perry Ellis

    3 providers

    Reserve

    EDT · Men

    Bottle size for Perry Ellis Reserve

    $21.95$0.22/ml

    best of 3 providers at 100 ml

    $59.99$0.30/ml

  • Calvin Klein

    2 providers

    Obsession

    EDP · Women

    Bottle size for Calvin Klein Obsession

    $12.59$0.84/ml

    $60.99$2.03/ml

    $20.99$0.47/ml

    $82.99$1.66/ml

    $24.49$0.24/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Royall

    1 provider

    Yacht

    EDT · Men

    Bottle size for Royall Yacht

    $55.99$0.24/ml

  • Calvin Klein

    3 providers

    Eternity Aqua

    EDT · Men

    Bottle size for Calvin Klein Eternity Aqua

    $13.99$0.70/ml

    $52.99$1.77/ml

    $82.99$1.66/ml

    $82.95$0.83/ml

    best of 2 providers at 100 ml

    $41.99$0.21/ml

    best of 3 providers at 200 ml