
Scents of Wood Sandalwood in Oak
Lowest live price · 75 ml ·
Affiliate link. We may earn a commission
As of Oct 1, 2026: the cheapest full bottle of Scents of Wood Sandalwood in Oak is $135.00 for 75 ml at Olfactory Factory LLC ($1.80/ml, read under an hour ago), compared across 2 retailers.
75 ml · 2 providers
per ml: 4 sizes cannot share a dollar average
at 75 ml
full bottle, off list price
Prices by size and provider
We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.
1 mlbest $6.99/ml
5 mlbest $6.00/ml
10 mlbest $5.10/ml
75 mlbest $1.80/ml
| Size | Olfactory Factory LLC | Venba Fragrance | Average |
|---|---|---|---|
| 1 mlbest $6.99/ml | not carried | $6.99bestDecanttracked lowread Sep 17, 2026, 05:18 UTClast read 13 days ago; price may have changed | $6.99across 1 provider |
| 5 mlbest $6.00/ml | not carried | $29.99bestDecanttracked lowread Sep 17, 2026, 05:18 UTClast read 13 days ago; price may have changed | $29.99across 1 provider |
| 10 mlbest $5.10/ml | not carried | $50.99bestDecanttracked lowread Sep 17, 2026, 05:18 UTClast read 13 days ago; price may have changed | $50.99across 1 provider |
| 75 mlbest $1.80/ml | $135.00besttracked lowread Oct 1, 2026, 01:05 UTC | sold out | $135.00across 1 provider |
We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Sep 27, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.
Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.
Price dynamics: 75 ml
Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.
8 days in this window had no observation and are drawn as gaps, not guessed.
- Lowest:
- $135.00
- Average now:
- $135.00
- Trend:
- flat
Scents of Wood Sandalwood in Oak: questions and answers
- Where is the cheapest place to buy Scents of Wood Sandalwood in Oak?
- The lowest live price we track as of Oct 1, 2026 is $135.00 for the 75 ml bottle at Olfactory Factory LLC (read under an hour ago), compared across 2 retailers. Prices change through the day, so the table above always shows the current low.
- Is $135.00 a good price for Scents of Wood Sandalwood in Oak?
- The lowest price we have recorded for this listing in the 27 days we have tracked it. That is measured against this seller's own recorded prices, not against other stores, so it says whether Olfactory Factory LLC is asking more or less than it usually does for this bottle.
- How much does Scents of Wood Sandalwood in Oak cost?
- Scents of Wood Sandalwood in Oak starts at $135.00 for a 75 ml bottle across the 2 sellers we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
- What is the price per millilitre of Scents of Wood Sandalwood in Oak?
- The best value we track is $1.80/ml per millilitre at the 75 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
- What is the lowest recorded price for Scents of Wood Sandalwood in Oak?
- The lowest price we have recorded for the 75 ml size is $135.00, tracking since Jul 25, 2026. That is a bounded record over our own observation window, not an all-time low; the price history chart on this page shows the observations behind it.
- Why is Scents of Wood Sandalwood in Oak cheaper here than in stores?
- The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.
More from Scents of Wood
Other Scents of Wood fragrances we price across providers.
Compares at a similar price
Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre, within niche.
Creed
4 providers
Viking
EDP · Men
$7.99$7.99/ml
$4.50$2.25/ml
$29.99$6.00/ml
$22.00$2.75/ml
$51.99$5.20/ml
$254.99$5.10/ml
$179.99$1.80/ml
best of 2 providers at 100 ml
Parfums de Marly
2 providers
Oajan
EDP · Unisex
$7.99$7.99/ml
$30.99$6.20/ml
$57.99$5.80/ml
$225.00$1.80/ml
Sospiro
2 providers
Il Padrino
EDP · Unisex
$5.99$5.99/ml
$21.99$4.40/ml
$39.99$4.00/ml
$59.99$4.00/ml
$179.99$1.80/ml
best of 2 providers at 100 ml
Fugazzi
2 providers
SugarDaddy
Extrait · Unisex
$4.99$4.99/ml
$19.99$4.00/ml
$34.99$3.50/ml
$180.00$3.60/ml
$179.99$1.80/ml
best of 2 providers at 100 ml







