Daily Fragrance Scout
Vince Camuto Brilliante bottle

Vince Camuto Brilliante

Eau de ParfumWomen

Why authentic bottles cost less here

As of Oct 2, 2026: the cheapest full bottle of Vince Camuto Brilliante is $13.99 for 30 ml at FragranceNet ($0.47/ml, read Oct 2, 2026, 21:18 UTC), compared across 2 retailers.

Per millilitre the 100 ml works out at $0.80/ml against $0.47/ml for the 30 ml, so the 30 ml is the better value at today's prices.

The lowest we have recorded for the 30 ml in 52 days of tracking is $13.99 on Aug 11; which is where it sits now.

Lowest price
$13.99

30 ml · 2 providers

Average price
$0.64/ml

per ml: 2 sizes cannot share a dollar average

Best value
$0.47/ml

at 30 ml

Biggest discount
−13%

full bottle, off list price

Prices by size and provider

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Oct 1, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.

Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.

One email a week. One-click unsubscribe. We never sell the address.

Price dynamics: 30 ml

Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.

$13.99
Aug 11, 202650 observationsOct 2, 2026

3 days in this window had no observation and are drawn as gaps, not guessed.

Lowest:
$13.99
Average now:
$13.99
Trend:
flat

Vince Camuto Brilliante: questions and answers

Where is the cheapest place to buy Vince Camuto Brilliante?
The lowest live price we track as of Oct 2, 2026 is $13.99 for the 30 ml bottle at FragranceNet (read Oct 2, 2026, 21:18 UTC), compared across 2 retailers. Prices change through the day; the table above shows each store's price and when it was read.
Is $13.99 a good price for Vince Camuto Brilliante?
The lowest price we have recorded for this listing in the 27 days we have tracked it. That is measured against this seller's own recorded prices, not against other stores, so it says whether FragranceNet is asking more or less than it usually does for this bottle.
How much does Vince Camuto Brilliante cost?
Vince Camuto Brilliante starts at $13.99 for a 30 ml bottle across the 2 sellers we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
What is the price per millilitre of Vince Camuto Brilliante?
The best value we track is $0.47/ml per millilitre at the 30 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
What is the lowest recorded price for Vince Camuto Brilliante?
The lowest price we have recorded for the 30 ml size is $13.99, tracking since Aug 11, 2026. That is a bounded record over our own observation window, not an all-time low; the price history chart on this page shows the observations behind it.
Why is Vince Camuto Brilliante cheaper here than in stores?
The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.

More from Vince Camuto

Other Vince Camuto fragrances we price across providers.

  • Vince Camuto

    3 providers

    Homme

    EDT · Men

    Bottle size for Vince Camuto Homme

    $8.39$0.56/ml

    $18.19$0.36/ml

    $28.69$0.29/ml

    best of 3 providers at 100 ml

  • Vince Camuto

    2 providers

    Femme

    EDP · Women

    Bottle size for Vince Camuto Femme

    $32.89$0.33/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Vince Camuto

    2 providers

    Illuminare Intensa

    EDP

    Bottle size for Vince Camuto Illuminare Intensa

    $79.95$0.80/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Vince Camuto

    2 providers

    Illuminare Perfume

    EDP

    Bottle size for Vince Camuto Illuminare Perfume

    $21.95$0.22/ml

    best of 2 providers at 100 ml

Compares at a similar price

Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre.

  • Mont Blanc

    4 providers

    Explorer

    EDP · Men

    Bottle size for Mont Blanc Explorer

    $3.99$3.99/ml

    $8.95$1.79/ml

    best of 2 providers at 5 ml

    $16.99$1.70/ml

    $27.95$0.93/ml

    $35.95$0.60/ml

    best of 3 providers at 60 ml

    $46.95$0.47/ml

    best of 3 providers at 100 ml

    $122.95$0.61/ml

    best of 2 providers at 200 ml

  • Versace

    2 providers

    Eros Pour Femme Perfume

    EDP · Women

    Bottle size for Versace Eros Pour Femme Perfume

    $86.95$1.74/ml

    $46.95$0.47/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Orientica

    1 provider

    Velvet Gold Perfume

    EDP · Women

    Bottle size for Orientica Velvet Gold Perfume

    $64.95$0.81/ml

    $69.95$0.47/ml

  • Hugo Boss

    1 provider

    Boss Bottled Night

    EDT · Men

    Bottle size for Hugo Boss Boss Bottled Night

    $84.95$0.85/ml

    $94.95$0.47/ml