Daily Fragrance Scout
Widian Baniyas bottle

Widian Baniyas

Extrait de ParfumUnisexNiche

Why authentic bottles cost less here

As of Sep 17, 2026: the cheapest full bottle of Widian Baniyas is $295.00 for 50 ml at Venba Fragrance ($5.90/ml, read 14 days ago), the only retailer we track with it in stock.

Lowest price
$295.00

50 ml · 1 provider

Average price
$295.00

across 0 providers at 2 ml

Best value
$5.90/ml

at 50 ml

Biggest discount
-

full bottle, off list price

Prices by size and provider

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Sep 27, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.

Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.

One email a week. One-click unsubscribe. We never sell the address.

Price dynamics: 50 ml

Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.

$295.00
Aug 4, 202646 observationsOct 1, 2026

13 days in this window had no observation and are drawn as gaps, not guessed.

Lowest:
$295.00
Average now:
$295.00
Trend:
flat

Widian Baniyas: questions and answers

Where is the cheapest place to buy Widian Baniyas?
The lowest live price we track as of Sep 17, 2026 is $295.00 for the 50 ml bottle at Venba Fragrance (read 14 days ago), compared across 1 retailer. Prices change through the day, so the table above always shows the current low.
Is $295.00 a good price for Widian Baniyas?
The lowest price we have recorded for this listing in the 16 days we have tracked it. That is measured against this seller's own recorded prices, not against other stores, so it says whether Venba Fragrance is asking more or less than it usually does for this bottle.
How much does Widian Baniyas cost?
Widian Baniyas starts at $295.00 for a 50 ml bottle across the 1 seller we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
What is the price per millilitre of Widian Baniyas?
The best value we track is $5.90/ml per millilitre at the 50 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
What is the lowest recorded price for Widian Baniyas?
The lowest price we have recorded for the 50 ml size is $295.00, tracking since Aug 4, 2026. That is a bounded record over our own observation window, not an all-time low; the price history chart on this page shows the observations behind it.
Why is Widian Baniyas cheaper here than in stores?
The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.

More from Widian

Other Widian fragrances we price across providers.

  • Widian

    2 providers

    Hili

    Extrait

    Bottle size for Widian Hili

    $159.99$3.20/ml

    best of 2 providers at 50 ml

  • Widian

    1 provider

    Cotton

    EDP

    Bottle size for Widian Cotton

    $115.00$1.15/ml

  • Widian

    1 provider

    Ginger

    EDP

    Bottle size for Widian Ginger

    $200.00$2.00/ml

  • Widian

    1 provider

    Melogold

    EDP

    Bottle size for Widian Melogold

    $139.00$1.39/ml

Compares at a similar price

Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre, within niche.

  • Dusita

    1 provider

    Pelagos Paris

    Extrait · Unisex

    Bottle size for Dusita Pelagos Paris

    $295.00$5.90/ml

  • Xerjoff

    1 provider

    La Capitale

    Parfum · Unisex

    Bottle size for Xerjoff La Capitale

    $295.00$5.90/ml

  • Xerjoff

    1 provider

    Via Cavour I

    Parfum · Unisex

    Bottle size for Xerjoff Via Cavour I

    $295.00$5.90/ml

  • Tom Ford

    2 providers

    Black Lacquer

    EDP · Unisex

    Bottle size for Tom Ford Black Lacquer

    $10.99$10.99/ml

    $50.99$10.20/ml

    $80.99$8.10/ml

    $291.89$5.84/ml