Daily Fragrance Scout

Alghabra fragrance prices

As of Sep 27, 2026: Alghabra full bottles start at $119.99, with a median $3.00/ml across 14 bottle sizes we price, compared across 3 retailers. 16 fragrances, 22 live offers in total. The deepest markdown against list price is 24%.

Best value per ml right now: Alghabra Ottoman Treasure at $2.40/ml for the 50 ml. Most widely stocked: Alghabra Silver Guava, carried by 2 providers.

Figures as of Sep 27, 2026 · sold-out listings excluded

How much does Alghabra perfume cost?
Alghabra full bottles start at $119.99 across the 3 retailers we track (as of Sep 27, 2026). The median price is $3.00/ml over 14 bottle sizes, 4.7× the catalog-wide median of $0.64/ml: a high-priced house by the numbers. Prices are the retailers' live listings, not list price.
Where is Alghabra cheapest?
Venba Fragrance holds the lowest live price on 12 of the 14 Alghabra bottles we track (86%) (as of Sep 27, 2026). Even so, the cheapest seller changes bottle by bottle; each fragrance page shows every store's current price for each size.
Is Alghabra a niche or designer house?
63% of the Alghabra fragrances we price are listed under Niche. That is a catalog classification by house and distribution, not a judgement of quality.
What is the best value Alghabra bottle right now?
Alghabra Ottoman Treasure at $2.40/ml for the 50 ml (as of Sep 27, 2026), the lowest price per millilitre of any Alghabra full bottle with a live offer. Value here is arithmetic on the asking price and the size, nothing else.

Alghabra compared

Ranked by how many providers carry each one, the prices with the most to compare against.

  • Alghabra

    2 providers

    Blonde Bamboo

    Extrait · Unisex

    Bottle size for Alghabra Blonde Bamboo

    $189.99$3.80/ml

    best of 2 providers at 50 ml

  • Alghabra

    2 providers

    Gray Plumeria

    Extrait · Unisex

    Bottle size for Alghabra Gray Plumeria

    $189.99$3.80/ml

    best of 2 providers at 50 ml

  • Alghabra

    2 providers

    Silver Guava

    Extrait · Unisex

    Bottle size for Alghabra Silver Guava

    $149.99$3.00/ml

    best of 2 providers at 50 ml

  • Alghabra

    1 provider

    Golden Kiwi

    Extrait · Unisex

    Bottle size for Alghabra Golden Kiwi

    $198.99$3.98/ml

  • Alghabra

    1 provider

    From The Heart

    Extrait · Unisex

    Bottle size for Alghabra From The Heart

    $48.99$4.90/ml

    $176.99$3.54/ml

  • Alghabra

    1 provider

    Labyrinth of Spices

    Extrait · Unisex

    Bottle size for Alghabra Labyrinth of Spices

    $149.99$3.00/ml

  • Alghabra

    1 provider

    King of Flowers

    Extrait · Unisex

    Bottle size for Alghabra King of Flowers

    $52.49$5.25/ml

  • Alghabra

    1 provider

    City of Jasmine

    Extrait · Unisex

    Bottle size for Alghabra City of Jasmine

    $149.99$3.00/ml

Every Alghabra fragrance we price

Every Alghabra fragrance we price

Live Alghabra offers