Daily Fragrance Scout
Alghabra Peruvian Tobacco bottle

Alghabra Peruvian Tobacco

Extrait de ParfumUnisexNiche

Why authentic bottles cost less here

As of Sep 17, 2026: the cheapest full bottle of Alghabra Peruvian Tobacco is $149.99 for 50 ml at Venba Fragrance ($3.00/ml, read 13 days ago), the only retailer we track with it in stock.

Lowest price
$149.99

50 ml · 1 provider

Average price
$149.99

across 1 provider at 50 ml

Best value
$3.00/ml

at 50 ml

Biggest discount
-

full bottle, off list price

Prices by size and provider

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Sep 27, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.

Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.

One email a week. One-click unsubscribe. We never sell the address.

Price dynamics: 50 ml

Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.

$149.99
Jul 25, 202651 observationsOct 1, 2026

18 days in this window had no observation and are drawn as gaps, not guessed.

Lowest:
$149.99
Average now:
$149.99
Trend:
flat

Alghabra Peruvian Tobacco: questions and answers

Where is the cheapest place to buy Alghabra Peruvian Tobacco?
The lowest live price we track as of Sep 17, 2026 is $149.99 for the 50 ml bottle at Venba Fragrance (read 13 days ago), compared across 1 retailer. Prices change through the day, so the table above always shows the current low.
Is $149.99 a good price for Alghabra Peruvian Tobacco?
The lowest price we have recorded for this listing in the 16 days we have tracked it. That is measured against this seller's own recorded prices, not against other stores, so it says whether Venba Fragrance is asking more or less than it usually does for this bottle.
How much does Alghabra Peruvian Tobacco cost?
Alghabra Peruvian Tobacco starts at $149.99 for a 50 ml bottle across the 1 seller we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
What is the price per millilitre of Alghabra Peruvian Tobacco?
The best value we track is $3.00/ml per millilitre at the 50 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
What is the lowest recorded price for Alghabra Peruvian Tobacco?
The lowest price we have recorded for the 50 ml size is $149.99, tracking since Jul 25, 2026. That is a bounded record over our own observation window, not an all-time low; the price history chart on this page shows the observations behind it.
Why is Alghabra Peruvian Tobacco cheaper here than in stores?
The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.

More from Alghabra

Other Alghabra fragrances we price across providers.

  • Alghabra

    2 providers

    Blonde Bamboo

    Extrait · Unisex

    Bottle size for Alghabra Blonde Bamboo

    $189.99$3.80/ml

    best of 2 providers at 50 ml

  • Alghabra

    2 providers

    Silver Guava

    Extrait · Unisex

    Bottle size for Alghabra Silver Guava

    $149.99$3.00/ml

    best of 2 providers at 50 ml

  • Alghabra

    2 providers

    Gray Plumeria

    Extrait · Unisex

    Bottle size for Alghabra Gray Plumeria

    $189.99$3.80/ml

    best of 2 providers at 50 ml

  • Alghabra

    1 provider

    Golden Kiwi

    Extrait · Unisex

    Bottle size for Alghabra Golden Kiwi

    $198.99$3.98/ml

Compares at a similar price

Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre, within niche.

  • Mind Games

    3 providers

    Kingside

    Extrait · Unisex

    Bottle size for Mind Games Kingside

    $9.99$9.99/ml

    $39.99$8.00/ml

    $69.99$7.00/ml

    $299.99$3.00/ml

    best of 3 providers at 100 ml

  • Mind Games

    3 providers

    Queenside

    Extrait · Unisex

    Bottle size for Mind Games Queenside

    $7.99$7.99/ml

    $299.99$3.00/ml

    best of 3 providers at 100 ml

  • Mind Games

    3 providers

    Prodigy

    Extrait · Unisex

    Bottle size for Mind Games Prodigy

    $10.99$10.99/ml

    $46.99$9.40/ml

    $69.99$7.00/ml

    $299.99$3.00/ml

    best of 3 providers at 100 ml

  • Mind Games

    3 providers

    Mentor

    Extrait · Unisex

    Bottle size for Mind Games Mentor

    $10.99$10.99/ml

    $46.99$9.40/ml

    $62.99$6.30/ml

    $299.99$3.00/ml

    best of 3 providers at 100 ml