Daily Fragrance Scout

Compare all prices for Crystal Noir →

Crystal Noir Perfume - 3.0 oz.

Crystal Noir Perfume - 3.0 oz.

$123.99$128.00

−3%

You save $4.01$1.38/ml

Size
90 ml($1.38/ml)
Concentration
Eau de Toilette
Packaging
New in box
For
Women
Availability
In stock
Price last checked
29 minutes ago
Get this deal at Fragrance Outlet ↗

Opens the merchant's site in a new tab. We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Learn more. Price and availability may have changed since our last check; the merchant's checkout price governs. New to discounters? Why authentic fragrances cost less here.

0

About this deal

Heat rather than flowers leads Versace Crystal Noir Perfume, pepper, cardamom and ginger striking a spiced warmth that arrives before any hint of petal does. Gardenia, orange blossom and peony then flood the heart with a creamy, full bodied white floralcy, lush enough to carry a room. Sandalwood, musk and amber resolve in smooth, sensual warmth. The trick is the opening, and it is the reason this one has aged as well as it has. Leading a white floral with ginger and cardamom gives the gardenia something to push against, and the contrast is what makes the composition read as sultry rather than simply sweet. Floral spicy through and through, Crystal Noir Perfume is an Eau de Toilette that suits daytime wear year round. That balance is exactly what makes Crystal Noir Perfume work.

Terms & restrictions

Imported from the Fragrance Outlet Commission Junction product feed. Fragrance Outlet's checkout price governs.

Related deals

  • Milton-Lloyd President

    55 ml · EDT

    $10.95$32.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Flaunt Pour Femme Perfume

    100 ml · EDP

    $29.99$80.00$0.30/ml

    at Fragrance Outlet

  • Diplomate Pour Homme Cologne

    100 ml · EDT

    $39.99$82.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Kenneth Cole Mankind

    200 ml · EDT

    $42.99$95.00$0.21/ml

    at Fragrance Outlet

  • YZY Dis Lui

    100 ml

    $11.99$35.00$0.12/ml

    at Fragrance Outlet

  • Nicole Miller

    100 ml · EDP

    $24.99$85.00$0.25/ml

    at Fragrance Outlet

  • Euphoria Blush Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$99.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Hollister Wave

    100 ml · EDT

    $24.99$65.00$0.25/ml

    at Fragrance Outlet