Daily Fragrance Scout
Acqua Di Parma Blu Mediterraneo Bergamotto Di Calabria bottle

Acqua Di Parma Blu Mediterraneo Bergamotto Di Calabria

Eau de ToiletteUnisexTesters & Unboxed

Why authentic bottles cost less here

As of Oct 4, 2026: the cheapest full bottle of Acqua Di Parma Blu Mediterraneo Bergamotto Di Calabria is $142.09 for 175 ml at FragranceNet ($0.81/ml, read Oct 4, 2026, 00:15 UTC), the only retailer we track with it in stock.

Lowest price
$142.09

175 ml · 1 provider

Average price
$2.02/ml

per ml: 3 sizes cannot share a dollar average

Best value
$0.81/ml

at 175 ml

Biggest discount
-

full bottle, off list price

Prices by size and provider

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.

Decants from 1 store: from $1.75/ml (8 ml at FragranceNet, $13.99, read Oct 3, 2026, 02:18 UTC).

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Oct 3, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.

Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.

One email a week. One-click unsubscribe. We never sell the address.

Price dynamics: 175 ml

Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.

$142.09$133.69
Aug 11, 20264 observationsOct 4, 2026

51 days in this window had no observation and are drawn as gaps, not guessed.

Lowest:
$133.69
Average now:
$142.09
Trend:
+$8.40 since Aug 11, 2026

Acqua Di Parma Blu Mediterraneo Bergamotto Di Calabria: questions and answers

Where is the cheapest place to buy Acqua Di Parma Blu Mediterraneo Bergamotto Di Calabria?
The lowest live price we track as of Oct 4, 2026 is $142.09 for the 175 ml bottle at FragranceNet (read Oct 4, 2026, 00:15 UTC). Prices change through the day; the table above shows each store's price and when it was read.
How much does Acqua Di Parma Blu Mediterraneo Bergamotto Di Calabria cost?
Acqua Di Parma Blu Mediterraneo Bergamotto Di Calabria starts at $142.09 for a 175 ml bottle across the 1 seller we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
What is the price per millilitre of Acqua Di Parma Blu Mediterraneo Bergamotto Di Calabria?
The best value we track is $0.81/ml per millilitre at the 175 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
What is the lowest recorded price for Acqua Di Parma Blu Mediterraneo Bergamotto Di Calabria?
The lowest price we have recorded for the 175 ml size is $133.69, tracking since Aug 11, 2026. That is a bounded record over our own observation window, not an all-time low; the price history chart on this page shows the observations behind it.
Is it cheaper to buy a decant or a full bottle of Acqua Di Parma Blu Mediterraneo Bergamotto Di Calabria?
The full bottle is cheaper per millilitre: $0.81/ml for the cheapest full bottle (175 ml at FragranceNet, $142.09, read Oct 4, 2026, 00:15 UTC), against $1.75/ml for the cheapest decant (8 ml at FragranceNet, $13.99, read Oct 3, 2026, 02:18 UTC), about 2.2 times as much per ml. A decant costs less up front, which makes it the cheaper way to try the scent before committing to a bottle.
Why is Acqua Di Parma Blu Mediterraneo Bergamotto Di Calabria cheaper here than in stores?
The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.

More from Acqua Di Parma

Other Acqua Di Parma fragrances we price across providers.

  • Acqua Di Parma

    2 providers

    Colonia

    EDC · Women

    Bottle size for Acqua Di Parma Colonia

    $12.99$2.60/ml

    best of 2 providers at 5 ml

    $14.69$1.84/ml

    $51.79$2.59/ml

    $68.00$1.36/ml

    best of 2 providers at 50 ml

    $104.29$1.04/ml

    $287.69$0.58/ml

  • Acqua Di Parma

    2 providers

    Colonia Pura

    EDC

    Bottle size for Acqua Di Parma Colonia Pura

    $19.59$3.92/ml

    $84.99$0.85/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Acqua Di Parma

    2 providers

    Colonia Intensa

    EDC · Men

    Bottle size for Acqua Di Parma Colonia Intensa

    $71.39$1.43/ml

    $144.99$1.45/ml

    $105.69$0.60/ml

  • Acqua Di Parma

    2 providers

    Oud Cologne

    EDP · Men

    Bottle size for Acqua Di Parma Oud Cologne

    $22.39$2.80/ml

    $121.95$1.22/ml

    best of 2 providers at 100 ml

    $219.79$1.26/ml

Compares at a similar price

Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre, within testers & unboxed.

  • Montale

    1 provider

    Paris Holy Neroli

    EDP · Unisex

    Bottle size for Montale Paris Holy Neroli

    $79.79$0.80/ml

  • Liquides Imaginaires

    1 provider

    Buveur De Vent

    EDP

    Bottle size for Liquides Imaginaires Buveur De Vent

    $79.00$0.79/ml

  • Montale

    1 provider

    Paris Lucky Candy

    EDP · Women

    Bottle size for Montale Paris Lucky Candy

    $83.29$0.83/ml

  • Floris

    1 provider

    Sirena

    EDP · Women

    Bottle size for Floris Sirena

    $24.49$2.45/ml

    $78.39$0.78/ml