Daily Fragrance Scout
Alfred Ritchy Urban bottle

Alfred Ritchy Urban

Eau de ParfumUnisex

Why authentic bottles cost less here

As of Oct 1, 2026: the cheapest full bottle of Alfred Ritchy Urban is $117.99 for 100 ml at Maple Prime ($1.18/ml, read under an hour ago), the only retailer we track with it in stock.

Lowest price
$117.99

100 ml · 1 provider

Average price
$117.99

across 0 providers at 3 ml

Best value
$1.18/ml

at 100 ml

Biggest discount
-

full bottle, off list price

Prices by size and provider

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Aug 14, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.

Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.

One email a week. One-click unsubscribe. We never sell the address.

Price dynamics: 100 ml

Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.

$117.99
Aug 13, 202647 observationsOct 1, 2026

3 days in this window had no observation and are drawn as gaps, not guessed.

Lowest:
$117.99
Average now:
$117.99
Trend:
flat

Alfred Ritchy Urban: questions and answers

Where is the cheapest place to buy Alfred Ritchy Urban?
The lowest live price we track as of Oct 1, 2026 is $117.99 for the 100 ml bottle at Maple Prime (read under an hour ago), compared across 1 retailer. Prices change through the day, so the table above always shows the current low.
Is $117.99 a good price for Alfred Ritchy Urban?
The lowest price we have recorded for this listing in the 27 days we have tracked it. That is measured against this seller's own recorded prices, not against other stores, so it says whether Maple Prime is asking more or less than it usually does for this bottle.
How much does Alfred Ritchy Urban cost?
Alfred Ritchy Urban starts at $117.99 for a 100 ml bottle across the 1 seller we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
What is the price per millilitre of Alfred Ritchy Urban?
The best value we track is $1.18/ml per millilitre at the 100 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
What is the lowest recorded price for Alfred Ritchy Urban?
The lowest price we have recorded for the 100 ml size is $117.99, tracking since Aug 13, 2026. That is a bounded record over our own observation window, not an all-time low; the price history chart on this page shows the observations behind it.
Why is Alfred Ritchy Urban cheaper here than in stores?
The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.

More from Alfred Ritchy

Other Alfred Ritchy fragrances we price across providers.

  • Alfred Ritchy

    1 provider

    Nassau

    EDP · Unisex

    Bottle size for Alfred Ritchy Nassau

    $97.99$0.98/ml

  • Alfred Ritchy

    1 provider

    Serpentia

    EDP · Unisex

    Bottle size for Alfred Ritchy Serpentia

    $117.99$1.18/ml

  • Alfred Ritchy

    1 provider

    Nolo

    EDP · Unisex

    Bottle size for Alfred Ritchy Nolo

    $117.99$1.18/ml

  • Alfred Ritchy

    1 provider

    Lakeside

    EDP · Unisex

    Bottle size for Alfred Ritchy Lakeside

    $10.99$3.66/ml

    $102.99$1.03/ml

Compares at a similar price

Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre.

  • Jean Patou

    2 providers

    Joy Forever

    EDP · Women

    Bottle size for Jean Patou Joy Forever

    $48.29$1.61/ml

    $133.00$2.96/ml

    $88.19$1.18/ml

    best of 2 providers at 75 ml

  • Roberto Cavalli

    1 provider

    Wild Incense

    Parfum · Unisex

    Bottle size for Roberto Cavalli Wild Incense

    $118.29$1.18/ml

  • Calvin Klein

    1 provider

    Eternity Now

    EDT · Men

    Bottle size for Calvin Klein Eternity Now

    $58.90$1.18/ml