Daily Fragrance Scout
Arabiyat Uhud bottle

Arabiyat Uhud

Eau de ParfumUnisexMiddle Eastern & Arabian

Why authentic bottles cost less here

As of Oct 1, 2026: the cheapest full bottle of Arabiyat Uhud is $39.99 for 100 ml at Maple Prime ($0.40/ml, read 2 hours ago), the only retailer we track with it in stock.

Lowest price
$39.99

100 ml · 1 provider

Average price
$39.99

across 1 provider at 100 ml

Best value
$0.40/ml

at 100 ml

Biggest discount
−43%

full bottle, off list price

Prices by size and provider

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Aug 18, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.

Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.

One email a week. One-click unsubscribe. We never sell the address.

Price dynamics: 100 ml

Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.

$50.33$39.99
Aug 13, 202647 observationsOct 1, 2026

3 days in this window had no observation and are drawn as gaps, not guessed.

Lowest:
$39.99
Average now:
$39.99
Trend:
−$10.34 since Aug 13, 2026

Arabiyat Uhud: questions and answers

Where is the cheapest place to buy Arabiyat Uhud?
The lowest live price we track as of Oct 1, 2026 is $39.99 for the 100 ml bottle at Maple Prime (read 2 hours ago), compared across 1 retailer. Prices change through the day, so the table above always shows the current low.
Is $39.99 a good price for Arabiyat Uhud?
The lowest price we have recorded for this listing in the 27 days we have tracked it. That is measured against this seller's own recorded prices, not against other stores, so it says whether Maple Prime is asking more or less than it usually does for this bottle.
How much does Arabiyat Uhud cost?
Arabiyat Uhud starts at $39.99 for a 100 ml bottle across the 1 seller we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
What is the price per millilitre of Arabiyat Uhud?
The best value we track is $0.40/ml per millilitre at the 100 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
What is the lowest recorded price for Arabiyat Uhud?
The lowest price we have recorded for the 100 ml size is $39.99, tracking since Aug 13, 2026. That is a bounded record over our own observation window, not an all-time low; the price history chart on this page shows the observations behind it.
Why is Arabiyat Uhud cheaper here than in stores?
The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.

More from Arabiyat

Other Arabiyat fragrances we price across providers.

  • Arabiyat

    2 providers

    Marwa Prestige

    EDP · Unisex

    Bottle size for Arabiyat Marwa Prestige

    $44.99$0.45/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Arabiyat

    2 providers

    Prestige Al Noor

    EDP · Unisex

    Bottle size for Arabiyat Prestige Al Noor

    $53.19$0.53/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Arabiyat

    2 providers

    Prestige Nyla Suede

    EDP · Unisex

    Bottle size for Arabiyat Prestige Nyla Suede

    $32.89$0.41/ml

    best of 2 providers at 80 ml

  • Arabiyat

    2 providers

    Prestige Nyla

    EDP · Women

    Bottle size for Arabiyat Prestige Nyla

    $30.79$0.38/ml

    best of 2 providers at 80 ml

Compares at a similar price

Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre, within middle eastern & arabian.

  • Al Haramain

    2 providers

    Amber Oud Aqua Dubai

    Extrait

    Bottle size for Al Haramain Amber Oud Aqua Dubai

    $16.09$2.01/ml

    $49.99$0.67/ml

    $59.99$0.60/ml

    $83.99$0.42/ml

  • French Avenue

    2 providers

    Liquid Brun

    Extrait · Men

    Bottle size for French Avenue Liquid Brun

    $62.99$0.42/ml

    best of 2 providers at 150 ml

  • Al Haramain

    3 providers

    Amber Oud Gold Edition

    EDP · Unisex

    Bottle size for Al Haramain Amber Oud Gold Edition

    $39.95$0.67/ml

    best of 3 providers at 60 ml

    $49.99$0.50/ml

    $75.95$0.64/ml

    best of 2 providers at 118 ml

    $72.99$0.36/ml