Daily Fragrance Scout

Armand Basi Rose Lumiere Perfume

Eau de ToiletteWomen

Why authentic bottles cost less here

As of Sep 30, 2026: the cheapest full bottle of Armand Basi Rose Lumiere Perfume is $98.95 for 100 ml at FragranceShop ($0.99/ml, read 2 hours ago), the only retailer we track with it in stock.

Lowest price
$98.95

100 ml · 1 provider

Average price
$98.95

across 1 provider at 100 ml

Best value
$0.99/ml

at 100 ml

Biggest discount
-

full bottle, off list price

Prices by size and provider

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Sep 30, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.

Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.

One email a week. One-click unsubscribe. We never sell the address.

Price dynamics: 100 ml

Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.

$98.95
Sep 21, 202611 observationsOct 1, 2026
Lowest:
$98.95
Average now:
$98.95
Trend:
flat

Armand Basi Rose Lumiere Perfume: questions and answers

Where is the cheapest place to buy Armand Basi Rose Lumiere Perfume?
The lowest live price we track as of Sep 30, 2026 is $98.95 for the 100 ml bottle at FragranceShop (read 2 hours ago), compared across 1 retailer. Prices change through the day, so the table above always shows the current low.
Is $98.95 a good price for Armand Basi Rose Lumiere Perfume?
The lowest price we have recorded for this listing in the 10 days we have tracked it. That is measured against this seller's own recorded prices, not against other stores, so it says whether FragranceShop is asking more or less than it usually does for this bottle.
How much does Armand Basi Rose Lumiere Perfume cost?
Armand Basi Rose Lumiere Perfume starts at $98.95 for a 100 ml bottle across the 1 seller we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
What is the price per millilitre of Armand Basi Rose Lumiere Perfume?
The best value we track is $0.99/ml per millilitre at the 100 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
What is the lowest recorded price for Armand Basi Rose Lumiere Perfume?
The lowest price we have recorded for the 100 ml size is $98.95, tracking since Sep 21, 2026. That is a bounded record over our own observation window, not an all-time low; the price history chart on this page shows the observations behind it.
Why is Armand Basi Rose Lumiere Perfume cheaper here than in stores?
The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.

More from Armand Basi

Other Armand Basi fragrances we price across providers.

  • Armand Basi

    1 provider

    In Red Perfume

    EDP · Women

    Bottle size for Armand Basi In Red Perfume

    $30.95$0.31/ml

  • Armand Basi

    1 provider

    In Red Perfume

    EDT · Women

    Bottle size for Armand Basi In Red Perfume

    $28.95$0.29/ml

  • Armand Basi

    1 provider

    In Blue

    EDT · Men

    Bottle size for Armand Basi In Blue

    $27.29$0.55/ml

Compares at a similar price

Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre.

  • Juliette Has A Gun

    4 providers

    Miami Shake

    EDP · Women

    Bottle size for Juliette Has A Gun Miami Shake

    $20.99$3.00/ml

    $34.00$4.25/ml

    $115.00$2.30/ml

    $98.99$0.99/ml

    best of 4 providers at 100 ml

  • Carolina Herrera

    2 providers

    Bad Boy Le

    Parfum

    Bottle size for Carolina Herrera Bad Boy Le

    $91.95$1.84/ml

    best of 2 providers at 50 ml

    $120.95$1.21/ml

    best of 2 providers at 100 ml

    $147.95$0.99/ml

    best of 2 providers at 150 ml

  • Gritti

    2 providers

    Tutu Blanc

    EDP · Women

    Bottle size for Gritti Tutu Blanc

    $3.99$3.99/ml

    $99.00$0.99/ml

  • Lancome

    2 providers

    Tresor

    EDP · Women

    Bottle size for Lancome Tresor

    $49.69$1.66/ml

    best of 2 providers at 30 ml

    $93.79$1.88/ml

    best of 2 providers at 50 ml

    $99.39$0.99/ml

    best of 2 providers at 100 ml