Daily Fragrance Scout
Jean Paul Gaultier Divine Elixir bottle

Jean Paul Gaultier Divine Elixir

Parfum

Why authentic bottles cost less here

As of Oct 1, 2026: the cheapest full bottle of Jean Paul Gaultier Divine Elixir is $125.29 for 50 ml at FragranceNet ($2.51/ml, read 1 hour ago), compared across 3 retailers.

The 100 ml ranges from $133.99 at Maple Prime to $139.99 at FragranceNet, a $6.00 spread, 4% of the higher price, across 2 sellers.

Per millilitre the 100 ml works out at $1.34/ml against $2.51/ml for the 50 ml, so the 100 ml is the better value at today's prices.

The lowest we have recorded for the 50 ml in 55 days of tracking is $125.29 on Sep 28; which is where it sits now.

Lowest price
$125.29

50 ml · 3 providers

Average price
$1.94/ml

per ml: 2 sizes cannot share a dollar average

Best value
$1.34/ml

at 100 ml

Biggest discount
−17%

full bottle, off list price

Prices by size and provider

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Sep 28, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.

Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.

One email a week. One-click unsubscribe. We never sell the address.

Price dynamics: 50 ml

Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.

$125.97$125.29
Aug 7, 202653 observationsOct 1, 2026

3 days in this window had no observation and are drawn as gaps, not guessed.

Lowest:
$125.29
Average now:
$125.62
Trend:
−$0.33 since Aug 7, 2026

Jean Paul Gaultier Divine Elixir: questions and answers

Where is the cheapest place to buy Jean Paul Gaultier Divine Elixir?
The lowest live price we track as of Oct 1, 2026 is $125.29 for the 50 ml bottle at FragranceNet (read 1 hour ago), compared across 3 retailers. Prices change through the day, so the table above always shows the current low.
Is $125.29 a good price for Jean Paul Gaultier Divine Elixir?
The lowest price we have recorded for this listing in the 27 days we have tracked it. That is measured against this seller's own recorded prices, not against other stores, so it says whether FragranceNet is asking more or less than it usually does for this bottle.
How much does Jean Paul Gaultier Divine Elixir cost?
Jean Paul Gaultier Divine Elixir starts at $125.29 for a 50 ml bottle across the 3 sellers we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
What is the price per millilitre of Jean Paul Gaultier Divine Elixir?
The best value we track is $1.34/ml per millilitre at the 100 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
What is the lowest recorded price for Jean Paul Gaultier Divine Elixir?
The lowest price we have recorded for the 50 ml size is $125.29, tracking since Aug 6, 2026. That is a bounded record over our own observation window, not an all-time low; the price history chart on this page shows the observations behind it.
Why is Jean Paul Gaultier Divine Elixir cheaper here than in stores?
The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.

More from Jean Paul Gaultier

Other Jean Paul Gaultier fragrances we price across providers.

  • Jean Paul Gaultier

    5 providers

    Le Beau Paradise Garden

    EDP · Men

    Bottle size for Jean Paul Gaultier Le Beau Paradise Garden

    $4.99$4.99/ml

    $14.99$3.00/ml

    $20.99$2.62/ml

    $22.99$2.30/ml

    $97.99$1.31/ml

    best of 3 providers at 75 ml

    $89.99$0.72/ml

    best of 5 providers at 125 ml

  • Jean Paul Gaultier

    4 providers

    Le Male In Blue

    EDP · Men

    Bottle size for Jean Paul Gaultier Le Male In Blue

    $4.99$4.99/ml

    $16.99$3.40/ml

    $25.99$2.60/ml

    $108.49$1.45/ml

    $89.97$0.72/ml

    best of 4 providers at 125 ml

  • Jean Paul Gaultier

    3 providers

    Classique Perfume

    EDT · Women

    Bottle size for Jean Paul Gaultier Classique Perfume

    $72.09$1.60/ml

    best of 2 providers at 45 ml

    $64.95$1.30/ml

    $94.49$0.94/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Jean Paul Gaultier

    3 providers

    Le Male

    EDT · Men

    Bottle size for Jean Paul Gaultier Le Male

    $3.99$3.99/ml

    $14.99$3.00/ml

    $21.99$2.20/ml

    $27.99$1.87/ml

    $62.95$1.57/ml

    $77.69$1.04/ml

    best of 2 providers at 75 ml

    $88.19$0.71/ml

    best of 2 providers at 125 ml

    $129.49$0.65/ml

    best of 2 providers at 200 ml

Compares at a similar price

Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre.

  • Burberry

    2 providers

    Goddess Perfume

    EDP

    Bottle size for Burberry Goddess Perfume

    $75.95$1.69/ml

    $110.95$2.22/ml

    $133.95$1.34/ml

  • Christian Dior

    1 provider

    Escale A Portofino

    EDT · Women

    Bottle size for Christian Dior Escale A Portofino

    $125.99$1.68/ml

    $167.99$1.34/ml

  • Goldfield & Banks

    1 provider

    Purple Suede

    EDP

    Bottle size for Goldfield & Banks Purple Suede

    $134.00$1.34/ml

  • Hermes

    1 provider

    Jour D'hermes Absolu

    EDP · Women

    Bottle size for Hermes Jour D'hermes Absolu

    $107.09$1.34/ml