Daily Fragrance Scout
Banana Republic Malachite bottle

Banana Republic Malachite

Eau de ParfumWomen

Why authentic bottles cost less here

As of Sep 30, 2026: the cheapest full bottle of Banana Republic Malachite is $55.95 for 100 ml at Fragrance Outlet ($0.56/ml, read under an hour ago), the only retailer we track with it in stock.

Lowest price
$55.95

100 ml · 1 provider

Average price
$55.95

across 1 provider at 100 ml

Best value
$0.56/ml

at 100 ml

Biggest discount
−30%

full bottle, off list price

Prices by size and provider

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Sep 30, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.

Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.

One email a week. One-click unsubscribe. We never sell the address.

Price dynamics: 100 ml

Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.

$55.95
Sep 28, 20263 observationsSep 30, 2026
Lowest:
$55.95
Average now:
$55.95
Trend:
flat

Banana Republic Malachite: questions and answers

Where is the cheapest place to buy Banana Republic Malachite?
The lowest live price we track as of Sep 30, 2026 is $55.95 for the 100 ml bottle at Fragrance Outlet (read under an hour ago), compared across 1 retailer. Prices change through the day, so the table above always shows the current low.
How much does Banana Republic Malachite cost?
Banana Republic Malachite starts at $55.95 for a 100 ml bottle across the 1 seller we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
What is the price per millilitre of Banana Republic Malachite?
The best value we track is $0.56/ml per millilitre at the 100 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
Why is Banana Republic Malachite cheaper here than in stores?
The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.

More from Banana Republic

Other Banana Republic fragrances we price across providers.

  • Banana Republic

    3 providers

    W Perfume

    EDP · Women

    Bottle size for Banana Republic W Perfume

    $16.95$0.14/ml

    best of 3 providers at 125 ml

  • Banana Republic

    2 providers

    Classic Red

    EDP · Unisex

    Bottle size for Banana Republic Classic Red

    $28.95$0.23/ml

    best of 2 providers at 125 ml

  • Banana Republic

    2 providers

    Classic Green

    EDP · Unisex

    Bottle size for Banana Republic Classic Green

    $28.95$0.23/ml

    best of 2 providers at 125 ml

  • Banana Republic

    2 providers

    Black Walnut

    EDT · Men

    Bottle size for Banana Republic Black Walnut

    $55.00$0.55/ml

    best of 2 providers at 100 ml

Compares at a similar price

Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre.

  • Giorgio Armani

    5 providers

    Armani Code

    EDT

    Bottle size for Giorgio Armani Armani Code

    $20.95$1.40/ml

    $41.95$1.40/ml

    best of 3 providers at 30 ml

    $73.32$1.47/ml

    best of 3 providers at 50 ml

    $51.95$0.69/ml

    best of 5 providers at 75 ml

    $69.95$0.56/ml

    best of 5 providers at 125 ml

    $174.99$0.87/ml

  • Mancera

    4 providers

    Amber Fever

    EDP

    Bottle size for Mancera Amber Fever

    $65.95$0.56/ml

    $78.00$0.65/ml

    best of 3 providers at 120 ml

  • Ralph Lauren

    3 providers

    Polo Red

    EDP · Men

    Bottle size for Ralph Lauren Polo Red

    $62.95$1.57/ml

    best of 2 providers at 40 ml

    $96.99$1.29/ml

    $69.99$0.56/ml

    best of 3 providers at 125 ml

    $148.95$0.74/ml

    best of 2 providers at 200 ml

  • Givenchy

    3 providers

    Gentlemen Only

    EDT · Men

    Bottle size for Givenchy Gentlemen Only

    $51.09$1.02/ml

    $55.99$0.56/ml

    best of 3 providers at 100 ml