Daily Fragrance Scout
Cacharel Pour Homme bottle

Cacharel Pour Homme

Eau de ToiletteMen

Why authentic bottles cost less here

As of Sep 30, 2026: the cheapest full bottle of Cacharel Pour Homme is $33.59 for 50 ml at FragranceNet ($0.67/ml, read under an hour ago), the only retailer we track with it in stock.

Per millilitre the 100 ml works out at $0.45/ml against $0.67/ml for the 50 ml, so the 100 ml is the better value at today's prices.

The lowest we have recorded for the 50 ml in 50 days of tracking is $33.59 on Aug 11; which is where it sits now.

Lowest price
$33.59

50 ml · 1 provider

Average price
$0.56/ml

per ml: 2 sizes cannot share a dollar average

Best value
$0.45/ml

at 100 ml

Biggest discount
-

full bottle, off list price

Prices by size and provider

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Sep 26, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.

Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.

One email a week. One-click unsubscribe. We never sell the address.

Price dynamics: 50 ml

Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.

$33.59
Aug 11, 202648 observationsSep 30, 2026

3 days in this window had no observation and are drawn as gaps, not guessed.

Lowest:
$33.59
Average now:
$33.59
Trend:
flat

Cacharel Pour Homme: questions and answers

Where is the cheapest place to buy Cacharel Pour Homme?
The lowest live price we track as of Sep 30, 2026 is $33.59 for the 50 ml bottle at FragranceNet (read under an hour ago), compared across 1 retailer. Prices change through the day, so the table above always shows the current low.
Is $33.59 a good price for Cacharel Pour Homme?
The lowest price we have recorded for this listing in the 27 days we have tracked it. That is measured against this seller's own recorded prices, not against other stores, so it says whether FragranceNet is asking more or less than it usually does for this bottle.
How much does Cacharel Pour Homme cost?
Cacharel Pour Homme starts at $33.59 for a 50 ml bottle across the 1 seller we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
What is the price per millilitre of Cacharel Pour Homme?
The best value we track is $0.45/ml per millilitre at the 100 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
What is the lowest recorded price for Cacharel Pour Homme?
The lowest price we have recorded for the 50 ml size is $33.59, tracking since Aug 11, 2026. That is a bounded record over our own observation window, not an all-time low; the price history chart on this page shows the observations behind it.
Why is Cacharel Pour Homme cheaper here than in stores?
The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.

More from Cacharel

Other Cacharel fragrances we price across providers.

  • Cacharel

    2 providers

    Ella Ella

    EDP · Women

    Bottle size for Cacharel Ella Ella

    $6.99$6.99/ml

    $55.99$0.56/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Cacharel

    2 providers

    Eden

    EDP · Women

    Bottle size for Cacharel Eden

    $23.09$0.77/ml

    best of 2 providers at 30 ml

    $33.59$0.67/ml

    best of 2 providers at 50 ml

  • Cacharel

    2 providers

    Lou Lou Perfume

    EDP · Women

    Bottle size for Cacharel Lou Lou Perfume

    $23.65$0.79/ml

    $25.95$0.52/ml

    best of 2 providers at 50 ml

  • Cacharel

    2 providers

    Amor Amor Perfume

    EDT · Women

    Bottle size for Cacharel Amor Amor Perfume

    $20.95$0.70/ml

    best of 2 providers at 30 ml

    $41.95$0.84/ml

    $19.95$0.20/ml

    best of 2 providers at 100 ml

Compares at a similar price

Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre.

  • Diesel

    3 providers

    Only The Brave

    EDT · Men

    Bottle size for Diesel Only The Brave

    $53.99$1.20/ml

    best of 2 providers at 45 ml

    $32.89$0.66/ml

    $69.99$0.93/ml

    $55.99$0.45/ml

    best of 3 providers at 125 ml

  • Burberry

    3 providers

    Hero

    EDT · Men

    Bottle size for Burberry Hero

    $111.99$2.24/ml

    $80.49$0.80/ml

    best of 3 providers at 100 ml

    $90.99$0.45/ml

  • Hugo Boss

    2 providers

    Hugo Man Green

    EDT · Men

    Bottle size for Hugo Boss Hugo Man Green

    $29.11$0.73/ml

    best of 2 providers at 40 ml

    $59.95$0.80/ml

    best of 2 providers at 75 ml

    $55.95$0.45/ml

    best of 2 providers at 125 ml

    $91.95$0.46/ml

    best of 2 providers at 200 ml

  • Kenzo

    2 providers

    Flower

    EDT · Women

    Bottle size for Kenzo Flower

    $54.99$1.10/ml

    $44.79$0.45/ml

    best of 2 providers at 100 ml