Daily Fragrance Scout
Carolina Herrera 212 Vip bottle

Carolina Herrera 212 Vip

Eau de ParfumWomen

Why authentic bottles cost less here

As of Oct 1, 2026: the cheapest full bottle of Carolina Herrera 212 Vip is $49.99 for 30 ml at Fragrance Outlet ($1.67/ml, read under an hour ago), compared across 2 retailers.

The 125 ml ranges from $86.79 at FragranceNet to $135.99 at Fragrance Outlet, a $49.20 spread, 36% of the higher price, across 2 sellers.

Per millilitre the 125 ml works out at $0.69/ml against $1.67/ml for the 30 ml, so the 125 ml is the better value at today's prices.

The lowest we have recorded for the 125 ml in 51 days of tracking is $86.79 on Aug 11; which is where it sits now.

Lowest price
$49.99

30 ml · 2 providers

Average price
$1.61/ml

per ml: 4 sizes cannot share a dollar average

Best value
$0.69/ml

at 125 ml

Biggest discount
−7%

full bottle, off list price

Prices by size and provider

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Oct 1, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.

Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.

One email a week. One-click unsubscribe. We never sell the address.

Price dynamics: 125 ml

Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.

$111.39$86.79
Aug 11, 202649 observationsOct 1, 2026

3 days in this window had no observation and are drawn as gaps, not guessed.

Lowest:
$86.79
Average now:
$111.39
Trend:
+$24.60 since Aug 11, 2026

Carolina Herrera 212 Vip: questions and answers

Where is the cheapest place to buy Carolina Herrera 212 Vip?
The lowest live price we track as of Oct 1, 2026 is $49.99 for the 30 ml bottle at Fragrance Outlet (read under an hour ago), compared across 2 retailers. Prices change through the day, so the table above always shows the current low.
How much does Carolina Herrera 212 Vip cost?
Carolina Herrera 212 Vip starts at $49.99 for a 30 ml bottle across the 2 sellers we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
What is the price per millilitre of Carolina Herrera 212 Vip?
The best value we track is $0.69/ml per millilitre at the 125 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
What is the lowest recorded price for Carolina Herrera 212 Vip?
The lowest price we have recorded for the 125 ml size is $86.79, tracking since Aug 11, 2026. That is a bounded record over our own observation window, not an all-time low; the price history chart on this page shows the observations behind it.
Why is Carolina Herrera 212 Vip cheaper here than in stores?
The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.

More from Carolina Herrera

Other Carolina Herrera fragrances we price across providers.

  • Carolina Herrera

    3 providers

    212 VIP Black Elixir

    EDP

    Bottle size for Carolina Herrera 212 VIP Black Elixir

    $29.39$2.94/ml

    $86.79$1.74/ml

    $104.29$1.04/ml

    best of 3 providers at 100 ml

  • Carolina Herrera

    3 providers

    Bad Boy Cobalt Elixir

    EDP · Men

    Bottle size for Carolina Herrera Bad Boy Cobalt Elixir

    $3.99$3.99/ml

    $14.99$3.00/ml

    $24.99$2.50/ml

    $151.95$1.52/ml

    best of 2 providers at 100 ml

    $192.95$1.29/ml

    best of 2 providers at 150 ml

  • Carolina Herrera

    3 providers

    Bad Boy Cobalt

    EDP · Men

    Bottle size for Carolina Herrera Bad Boy Cobalt

    $3.99$3.99/ml

    $14.99$3.00/ml

    $25.99$2.60/ml

    $103.95$2.08/ml

    best of 2 providers at 50 ml

    $132.95$1.33/ml

    best of 2 providers at 100 ml

    $170.95$1.14/ml

    best of 2 providers at 150 ml

Compares at a similar price

Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre.

  • Cartier

    4 providers

    Pasha

    EDT

    Bottle size for Cartier Pasha

    $79.95$2.67/ml

    $69.00$0.69/ml

    best of 4 providers at 100 ml

  • Montale

    2 providers

    Fantastic Oud

    EDP · Unisex

    Bottle size for Montale Fantastic Oud

    $68.95$0.69/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Akro

    2 providers

    Ink

    EDP · Unisex

    Bottle size for Akro Ink

    $3.99$3.99/ml

    $14.99$3.00/ml

    $24.99$2.50/ml

    $69.00$0.69/ml

    best of 2 providers at 100 ml