Daily Fragrance Scout
Chanel No.19 Poudre bottle

Chanel No.19 Poudre

Eau de Parfum

Why authentic bottles cost less here

As of Oct 1, 2026: the cheapest full bottle of Chanel No.19 Poudre is $185.00 for 100 ml at eCosmetics ($1.85/ml, read 1 hour ago), the only retailer we track with it in stock.

Lowest price
$185.00

100 ml · 1 provider

Average price
$185.00

across 1 provider at 100 ml

Best value
$1.85/ml

at 100 ml

Biggest discount
-

full bottle, off list price

Prices by size and provider

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Sep 25, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.

Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.

One email a week. One-click unsubscribe. We never sell the address.

Price dynamics: 100 ml

Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.

$185.00
Sep 2, 202627 observationsOct 1, 2026

3 days in this window had no observation and are drawn as gaps, not guessed.

Lowest:
$185.00
Average now:
$185.00
Trend:
flat

Chanel No.19 Poudre: questions and answers

Where is the cheapest place to buy Chanel No.19 Poudre?
The lowest live price we track as of Oct 1, 2026 is $185.00 for the 100 ml bottle at eCosmetics (read 1 hour ago), compared across 1 retailer. Prices change through the day, so the table above always shows the current low.
Is $185.00 a good price for Chanel No.19 Poudre?
The lowest price we have recorded for this listing in the 27 days we have tracked it. That is measured against this seller's own recorded prices, not against other stores, so it says whether eCosmetics is asking more or less than it usually does for this bottle.
How much does Chanel No.19 Poudre cost?
Chanel No.19 Poudre starts at $185.00 for a 100 ml bottle across the 1 seller we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
What is the price per millilitre of Chanel No.19 Poudre?
The best value we track is $1.85/ml per millilitre at the 100 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
What is the lowest recorded price for Chanel No.19 Poudre?
The lowest price we have recorded for the 100 ml size is $185.00, tracking since Sep 2, 2026. That is a bounded record over our own observation window, not an all-time low; the price history chart on this page shows the observations behind it.
Why is Chanel No.19 Poudre cheaper here than in stores?
The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.

More from Chanel

Other Chanel fragrances we price across providers.

  • Chanel

    2 providers

    Cristalle

    EDP · Women

    Bottle size for Chanel Cristalle

    $228.19$2.28/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Chanel

    1 provider

    Chance Eau Tendre

    EDP · Women

    Bottle size for Chanel Chance Eau Tendre

    $4.99$4.99/ml

    $20.49$4.10/ml

    $24.99$2.50/ml

  • Chanel

    1 provider

    Bleu De Chanel

    EDP · Men

    Bottle size for Chanel Bleu De Chanel

    $5.99$5.99/ml

    $23.99$4.80/ml

    $39.99$4.00/ml

  • Chanel

    1 provider

    Coco

    EDT · Women

    Bottle size for Chanel Coco

    $129.99$1.30/ml

Compares at a similar price

Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre.

  • Atelier des Ors

    5 providers

    Novae Vanilla

    EDP · Unisex

    Bottle size for Atelier des Ors Novae Vanilla

    $9.99$9.99/ml

    $39.99$8.00/ml

    $69.99$7.00/ml

    $185.00$1.85/ml

    best of 4 providers at 100 ml

  • BDK

    4 providers

    Gris Charnel

    Extrait

    Bottle size for BDK Gris Charnel

    $7.99$7.99/ml

    $33.99$6.80/ml

    $28.00$3.50/ml

    $53.99$5.40/ml

    best of 2 providers at 10 ml

    $185.00$1.85/ml

    best of 3 providers at 100 ml

  • Giardini di Toscana

    3 providers

    Almafolia

    EDP · Unisex

    Bottle size for Giardini di Toscana Almafolia

    $4.99$2.50/ml

    $185.00$1.85/ml

  • Guerlain

    2 providers

    Shalimar

    EDP · Women

    Bottle size for Guerlain Shalimar

    $83.29$1.85/ml

    best of 2 providers at 45 ml