Daily Fragrance Scout
Coach Love bottle

Coach Love

Eau de Parfum

Why authentic bottles cost less here

As of Oct 1, 2026: the cheapest full bottle of Coach Love is $45.95 for 100 ml at FragranceShop ($0.46/ml, read 1 hour ago), compared across 3 retailers.

The 50 ml ranges from $74.95 at Perfumania to $97.99 at Fragrance Outlet, a $23.04 spread, 24% of the higher price, across 2 sellers.

Per millilitre the 100 ml works out at $0.46/ml against $1.50/ml for the 50 ml, so the 100 ml is the better value at today's prices.

The lowest we have recorded for the 50 ml in 55 days of tracking is $74.95 on Aug 7; which is where it sits now.

Lowest price
$45.95

100 ml · 3 providers

Average price
$1.08/ml

per ml: 3 sizes cannot share a dollar average

Best value
$0.46/ml

at 100 ml

Biggest discount
−27%

full bottle, off list price

Prices by size and provider

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Oct 1, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.

Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.

One email a week. One-click unsubscribe. We never sell the address.

Price dynamics: 50 ml

Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.

$86.47$74.95
Aug 7, 202653 observationsOct 1, 2026

3 days in this window had no observation and are drawn as gaps, not guessed.

Lowest:
$74.95
Average now:
$86.47
Trend:
+$11.52 since Aug 7, 2026

Coach Love: questions and answers

Where is the cheapest place to buy Coach Love?
The lowest live price we track as of Oct 1, 2026 is $45.95 for the 100 ml bottle at FragranceShop (read 1 hour ago), compared across 3 retailers. Prices change through the day, so the table above always shows the current low.
Is $45.95 a good price for Coach Love?
The lowest price we have recorded for this listing in the 11 days we have tracked it. That is measured against this seller's own recorded prices, not against other stores, so it says whether FragranceShop is asking more or less than it usually does for this bottle.
How much does Coach Love cost?
Coach Love starts at $45.95 for a 100 ml bottle across the 3 sellers we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
What is the price per millilitre of Coach Love?
The best value we track is $0.46/ml per millilitre at the 100 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
What is the lowest recorded price for Coach Love?
The lowest price we have recorded for the 50 ml size is $74.95, tracking since Aug 6, 2026. That is a bounded record over our own observation window, not an all-time low; the price history chart on this page shows the observations behind it.
Why is Coach Love cheaper here than in stores?
The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.

More from Coach

Other Coach fragrances we price across providers.

  • Coach

    4 providers

    Pure Platinum

    Parfum

    Bottle size for Coach Pure Platinum

    $69.99$1.17/ml

    $81.99$0.82/ml

    best of 4 providers at 100 ml

  • Coach

    3 providers

    Green

    EDT · Men

    Bottle size for Coach Green

    $82.95$0.83/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Coach

    2 providers

    New York Blue

    EDT · Men

    Bottle size for Coach New York Blue

    $52.95$1.32/ml

    best of 2 providers at 40 ml

    $68.95$1.15/ml

    best of 2 providers at 60 ml

    $67.95$0.68/ml

    best of 2 providers at 100 ml

    $98.95$0.49/ml

    best of 2 providers at 200 ml

  • Coach

    2 providers

    New York Perfume

    EDP · Women

    Bottle size for Coach New York Perfume

    $25.95$0.87/ml

    best of 2 providers at 30 ml

    $32.95$0.73/ml

    $74.95$1.50/ml

    $31.95$0.36/ml

    best of 2 providers at 90 ml

Compares at a similar price

Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre.

  • Marc Jacobs

    2 providers

    Daisy Eau So Fresh Perfume

    EDT · Women

    Bottle size for Marc Jacobs Daisy Eau So Fresh Perfume

    $103.95$1.39/ml

    $57.95$0.46/ml

    best of 2 providers at 125 ml

  • Lacoste

    2 providers

    Red

    EDT · Men

    Bottle size for Lacoste Red

    $61.99$0.83/ml

    $57.95$0.46/ml

    best of 2 providers at 125 ml

  • Prada

    1 provider

    Infusion Diris Cedre

    EDP · Women

    Bottle size for Prada Infusion Diris Cedre

    $92.99$0.46/ml

  • Carolina Herrera

    1 provider

    212 Cologne

    EDT · Men

    Bottle size for Carolina Herrera 212 Cologne

    $42.95$0.86/ml

    $45.95$0.46/ml

    $94.95$0.47/ml