Daily Fragrance Scout
Coty Stetson Original bottle

Coty Stetson Original

Eau de CologneMen

Why authentic bottles cost less here

As of Sep 30, 2026: the cheapest full bottle of Coty Stetson Original is $19.99 for 65 ml at Fragrance Outlet ($0.31/ml, read 7 hours ago), the only retailer we track with it in stock.

Lowest price
$19.99

65 ml · 1 provider

Average price
$19.99

across 0 providers at 45 ml

Best value
$0.31/ml

at 65 ml

Biggest discount
−13%

full bottle, off list price

Prices by size and provider

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Sep 30, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.

Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.

One email a week. One-click unsubscribe. We never sell the address.

Price dynamics: 65 ml

Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.

$19.99
Sep 28, 20263 observationsSep 30, 2026
Lowest:
$19.99
Average now:
$19.99
Trend:
flat

Coty Stetson Original: questions and answers

Where is the cheapest place to buy Coty Stetson Original?
The lowest live price we track as of Sep 30, 2026 is $19.99 for the 65 ml bottle at Fragrance Outlet (read 7 hours ago), compared across 1 retailer. Prices change through the day, so the table above always shows the current low.
How much does Coty Stetson Original cost?
Coty Stetson Original starts at $19.99 for a 65 ml bottle across the 1 seller we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
What is the price per millilitre of Coty Stetson Original?
The best value we track is $0.31/ml per millilitre at the 65 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
Why is Coty Stetson Original cheaper here than in stores?
The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.

More from Coty

Other Coty fragrances we price across providers.

  • Coty

    4 providers

    Aspen

    EDC · Men

    Bottle size for Coty Aspen

    $8.95$0.08/ml

    best of 4 providers at 118 ml

  • Coty

    2 providers

    Jovan Musk

    EDC · Men

    Bottle size for Coty Jovan Musk

    $12.99$0.14/ml

    best of 2 providers at 90 ml

  • Coty

    2 providers

    Exclamation

    EDC · Women

    Bottle size for Coty Exclamation

    $13.29$0.27/ml

    best of 2 providers at 50 ml

Compares at a similar price

Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre.

  • Dolce & Gabbana

    1 provider

    Light Blue Cologne

    EDT · Men

    Bottle size for Dolce & Gabbana Light Blue Cologne

    $34.95$0.87/ml

    $62.95$0.31/ml

  • Franck Boclet

    1 provider

    Cedre

    EDP

    Bottle size for Franck Boclet Cedre

    $77.00$0.31/ml

  • Franck Boclet

    1 provider

    Chypre

    EDP

    Bottle size for Franck Boclet Chypre

    $77.00$0.31/ml