Daily Fragrance Scout
Dior New Look bottle

Dior New Look

Eau de ParfumUnisex

Why authentic bottles cost less here

As of Oct 1, 2026: the cheapest full bottle of Dior New Look is $199.99 for 125 ml at Olfactory Factory LLC ($1.60/ml, read 2 hours ago), compared across 2 retailers.

The 250 ml ranges from $289.99 at Olfactory Factory LLC to $505.99 at Maple Prime, a $216.00 spread, 43% of the higher price, across 2 sellers.

Per millilitre the 250 ml works out at $1.16/ml against $1.60/ml for the 125 ml, so the 250 ml is the better value at today's prices.

The lowest we have recorded for the 125 ml in 68 days of tracking is $199.00 on Jul 25; it is $199.99 now.

Lowest price
$199.99

125 ml · 2 providers

Average price
$1.84/ml

per ml: 2 sizes cannot share a dollar average

Best value
$1.16/ml

at 250 ml

Biggest discount
−3%

full bottle, off list price

Prices by size and provider

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Sep 27, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.

Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.

One email a week. One-click unsubscribe. We never sell the address.

Price dynamics: 125 ml

Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.

$259.49$199.00
Jul 25, 202661 observationsOct 1, 2026

8 days in this window had no observation and are drawn as gaps, not guessed.

Lowest:
$199.00
Average now:
$259.49
Trend:
+$60.49 since Jul 25, 2026

Dior New Look: questions and answers

Where is the cheapest place to buy Dior New Look?
The lowest live price we track as of Oct 1, 2026 is $199.99 for the 125 ml bottle at Olfactory Factory LLC (read 2 hours ago), compared across 2 retailers. Prices change through the day, so the table above always shows the current low.
Is $199.99 a good price for Dior New Look?
The lowest price we have recorded for this listing in the 27 days we have tracked it. That is measured against this seller's own recorded prices, not against other stores, so it says whether Olfactory Factory LLC is asking more or less than it usually does for this bottle.
How much does Dior New Look cost?
Dior New Look starts at $199.99 for a 125 ml bottle across the 2 sellers we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
What is the price per millilitre of Dior New Look?
The best value we track is $1.16/ml per millilitre at the 250 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
What is the lowest recorded price for Dior New Look?
The lowest price we have recorded for the 125 ml size is $199.00, tracking since Jul 25, 2026. That is a bounded record over our own observation window, not an all-time low; the price history chart on this page shows the observations behind it.
Why is Dior New Look cheaper here than in stores?
The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.

More from Dior

Other Dior fragrances we price across providers.

  • Dior

    3 providers

    Sauvage

    EDP · Men

    Bottle size for Dior Sauvage

    $4.99$4.99/ml

    $16.99$3.40/ml

    $29.99$3.00/ml

    $82.00$1.37/ml

    best of 2 providers at 60 ml

    $154.99$1.55/ml

    $226.99$1.13/ml

  • Dior

    2 providers

    Homme Intense

    EDP · Men

    Bottle size for Dior Homme Intense

    $3.99$3.99/ml

    $13.99$2.80/ml

    $22.99$2.30/ml

    $82.99$1.66/ml

  • Dior

    2 providers

    Hypnotic Poison

    EDT · Women

    Bottle size for Dior Hypnotic Poison

    $3.99$3.99/ml

    $14.99$3.00/ml

    $24.99$2.50/ml

    $145.99$1.46/ml

  • Dior

    2 providers

    Sauvage

    EDT · Men

    Bottle size for Dior Sauvage

    $3.99$3.99/ml

    $14.99$3.00/ml

    $21.99$2.20/ml

    $110.99$1.85/ml

    $125.99$1.26/ml

    $181.99$0.91/ml

Compares at a similar price

Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre.

  • Lancome

    2 providers

    Tresor Perfume

    EDP · Women

    Bottle size for Lancome Tresor Perfume

    $74.95$2.50/ml

    $57.95$1.16/ml

    $135.95$1.36/ml

  • Miller Harris

    1 provider

    Mineir

    EDP

    Bottle size for Miller Harris Mineir

    $116.19$1.16/ml

  • Versace

    1 provider

    Extreme Cologne

    EDP

    Bottle size for Versace Extreme Cologne

    $115.95$1.16/ml