Daily Fragrance Scout
Dumont Nitro Red Paris Long Lasting Fruity Floral Woody Fragrance. bottle

Dumont Nitro Red Paris Long Lasting Fruity Floral Woody Fragrance.

Eau de ParfumUnisexNiche

Why authentic bottles cost less here

As of Oct 3, 2026: the cheapest full bottle of Dumont Nitro Red Paris Long Lasting Fruity Floral Woody Fragrance. is $49.99 for 100 ml at Intense Oud ($0.50/ml, read Oct 3, 2026, 14:32 UTC), the only retailer we track with it in stock.

Lowest price
$49.99

100 ml · 1 provider

Average price
$49.99

across 1 provider at 100 ml

Best value
$0.50/ml

at 100 ml

Biggest discount
-

full bottle, off list price

Prices by size and provider

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Aug 11, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.

Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.

One email a week. One-click unsubscribe. We never sell the address.

Price dynamics: 100 ml

Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.

$49.99
Aug 9, 202653 observationsOct 3, 2026

3 days in this window had no observation and are drawn as gaps, not guessed.

Lowest:
$49.99
Average now:
$49.99
Trend:
flat

Dumont Nitro Red Paris Long Lasting Fruity Floral Woody Fragrance.: questions and answers

Where is the cheapest place to buy Dumont Nitro Red Paris Long Lasting Fruity Floral Woody Fragrance.?
The lowest live price we track as of Oct 3, 2026 is $49.99 for the 100 ml bottle at Intense Oud (read Oct 3, 2026, 14:32 UTC), compared across 1 retailer. Prices change through the day; the table above shows each store's price and when it was read.
Is $49.99 a good price for Dumont Nitro Red Paris Long Lasting Fruity Floral Woody Fragrance.?
The lowest price we have recorded for this listing in the 27 days we have tracked it. That is measured against this seller's own recorded prices, not against other stores, so it says whether Intense Oud is asking more or less than it usually does for this bottle.
How much does Dumont Nitro Red Paris Long Lasting Fruity Floral Woody Fragrance. cost?
Dumont Nitro Red Paris Long Lasting Fruity Floral Woody Fragrance. starts at $49.99 for a 100 ml bottle across the 1 seller we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
What is the price per millilitre of Dumont Nitro Red Paris Long Lasting Fruity Floral Woody Fragrance.?
The best value we track is $0.50/ml per millilitre at the 100 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
What is the lowest recorded price for Dumont Nitro Red Paris Long Lasting Fruity Floral Woody Fragrance.?
The lowest price we have recorded for the 100 ml size is $49.99, tracking since Aug 9, 2026. That is a bounded record over our own observation window, not an all-time low; the price history chart on this page shows the observations behind it.
Why is Dumont Nitro Red Paris Long Lasting Fruity Floral Woody Fragrance. cheaper here than in stores?
The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.

More from Dumont

Other Dumont fragrances we price across providers.

  • Dumont

    2 providers

    Nitro Red

    EDP

    Bottle size for Dumont Nitro Red

    $37.95$0.38/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Dumont

    2 providers

    Nitro Black

    EDP

    Bottle size for Dumont Nitro Black

    $30.95$0.31/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Dumont

    2 providers

    Nitro Elixir Paris

    Extrait · Men

    Bottle size for Dumont Nitro Elixir Paris

    $47.99$0.48/ml

    best of 2 providers at 100 ml

Compares at a similar price

Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre, within niche.

  • Mancera

    7 providers

    Cedrat Boise

    EDP · Unisex

    Bottle size for Mancera Cedrat Boise

    $2.99$2.99/ml

    $4.99$2.50/ml

    $13.99$2.80/ml

    $17.99$1.80/ml

    $135.00$2.25/ml

    $77.95$0.66/ml

    best of 3 providers at 118 ml

    $64.99$0.54/ml

    best of 4 providers at 120 ml

  • Mancera

    3 providers

    Hindu Kush

    EDP · Unisex

    Bottle size for Mancera Hindu Kush

    $3.99$3.99/ml

    $14.99$3.00/ml

    $24.99$2.50/ml

    $63.95$0.54/ml

    $69.97$0.58/ml

    best of 2 providers at 120 ml

  • Mancera

    2 providers

    Soleil D'Italie

    EDP · Unisex

    Bottle size for Mancera Soleil D'Italie

    $69.97$0.58/ml

    best of 2 providers at 120 ml

  • Azzaro

    2 providers

    Wanted By Night

    EDP · Men

    Bottle size for Azzaro Wanted By Night

    $3.99$3.99/ml

    $14.99$3.00/ml

    $21.99$2.20/ml

    $35.99$0.72/ml

    $113.99$1.14/ml

    $60.99$0.41/ml