
Escentric Molecules Escentric Molecule 01
Lowest live price · 200 ml ·
Affiliate link. We may earn a commission
As of Oct 1, 2026: the cheapest full bottle of Escentric Molecules Escentric Molecule 01 is $309.39 for 200 ml at FragranceNet ($1.55/ml, read 2 hours ago), the only retailer we track with it in stock.
200 ml · 1 provider
across 1 provider at 200 ml
at 200 ml
full bottle, off list price
Prices by size and provider
We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.
200 mlbest $1.55/ml
| Size | FragranceNet | Average |
|---|---|---|
| 200 mlbest $1.55/ml | $309.39bestread Oct 1, 2026, 04:33 UTC | $309.39across 1 provider |
We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Sep 21, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.
Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.
Price dynamics: 200 ml
Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.
3 days in this window had no observation and are drawn as gaps, not guessed.
- Lowest:
- $298.19
- Average now:
- $309.39
- Trend:
- +$11.20 since Aug 11, 2026
Escentric Molecules Escentric Molecule 01: questions and answers
- Where is the cheapest place to buy Escentric Molecules Escentric Molecule 01?
- The lowest live price we track as of Oct 1, 2026 is $309.39 for the 200 ml bottle at FragranceNet (read 2 hours ago), compared across 1 retailer. Prices change through the day, so the table above always shows the current low.
- Is $309.39 a good price for Escentric Molecules Escentric Molecule 01?
- About what this listing has cost across the 27 days we have tracked it. That is measured against this seller's own recorded prices, not against other stores, so it says whether FragranceNet is asking more or less than it usually does for this bottle.
- How much does Escentric Molecules Escentric Molecule 01 cost?
- Escentric Molecules Escentric Molecule 01 starts at $309.39 for a 200 ml bottle across the 1 seller we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
- What is the price per millilitre of Escentric Molecules Escentric Molecule 01?
- The best value we track is $1.55/ml per millilitre at the 200 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
- What is the lowest recorded price for Escentric Molecules Escentric Molecule 01?
- The lowest price we have recorded for the 200 ml size is $298.19, tracking since Aug 11, 2026. That is a bounded record over our own observation window, not an all-time low; the price history chart on this page shows the observations behind it.
- Why is Escentric Molecules Escentric Molecule 01 cheaper here than in stores?
- The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.
More from Escentric Molecules
Other Escentric Molecules fragrances we price across providers.
Escentric Molecules
2 providers
Molecule 01
EDT · Unisex
$3.99$3.99/ml
$16.99$3.40/ml
$26.99$2.70/ml
$139.99$1.40/ml
best of 2 providers at 100 ml
Compares at a similar price
Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre.
Valentino
5 providers
Uomo Born In Roma Extradose
Parfum · Men
$5.99$5.99/ml
$26.99$5.40/ml
$20.29$2.54/ml
$33.59$3.36/ml
best of 3 providers at 10 ml
$119.95$2.40/ml
best of 3 providers at 50 ml
$154.95$1.55/ml
best of 2 providers at 100 ml
Ella K
2 providers
Amber K
EDP · Unisex
$5.99$5.99/ml
$15.00$1.88/ml
$155.00$1.55/ml
best of 2 providers at 100 ml
BDK
2 providers
Tabac Rose
EDP
$4.99$4.99/ml
$20.99$4.20/ml
$35.99$3.60/ml
$155.00$1.55/ml
best of 2 providers at 100 ml







