
French Avenue Vulcan Feu
Lowest live price · 100 ml ·
Affiliate link. We may earn a commission
As of Oct 1, 2026: the cheapest full bottle of French Avenue Vulcan Feu is $32.99 for 100 ml at Maple Prime ($0.33/ml, read 1 hour ago), compared across 2 retailers.
The 100 ml ranges from $32.99 at Maple Prime to $44.09 at FragranceNet, a $11.10 spread, 25% of the higher price, across 2 sellers.
The lowest we have recorded for the 100 ml in 51 days of tracking is $32.99 on Sep 25; which is where it sits now.
100 ml · 2 providers
across 2 providers at 100 ml
at 100 ml
full bottle, off list price
Prices by size and provider
We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.
100 mlbest $0.33/ml
| Size | FragranceNet | Maple Prime | Average |
|---|---|---|---|
| 100 mlbest $0.33/ml | $44.09tracked lowread Oct 1, 2026, 02:03 UTC | $32.99best−59%tracked lowread Oct 1, 2026, 02:33 UTC | $38.54across 2 providers |
We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Sep 25, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.
Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.
Price dynamics: 100 ml
Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.
3 days in this window had no observation and are drawn as gaps, not guessed.
- Lowest:
- $32.99
- Average now:
- $38.54
- Trend:
- −$6.95 since Aug 11, 2026
French Avenue Vulcan Feu: questions and answers
- Where is the cheapest place to buy French Avenue Vulcan Feu?
- The lowest live price we track as of Oct 1, 2026 is $32.99 for the 100 ml bottle at Maple Prime (read 1 hour ago), compared across 2 retailers. Prices change through the day, so the table above always shows the current low.
- Is $32.99 a good price for French Avenue Vulcan Feu?
- The lowest price we have recorded for this listing in the 27 days we have tracked it. That is measured against this seller's own recorded prices, not against other stores, so it says whether Maple Prime is asking more or less than it usually does for this bottle.
- How much does French Avenue Vulcan Feu cost?
- French Avenue Vulcan Feu starts at $32.99 for a 100 ml bottle across the 2 sellers we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
- What is the price per millilitre of French Avenue Vulcan Feu?
- The best value we track is $0.33/ml per millilitre at the 100 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
- What is the lowest recorded price for French Avenue Vulcan Feu?
- The lowest price we have recorded for the 100 ml size is $32.99, tracking since Aug 11, 2026. That is a bounded record over our own observation window, not an all-time low; the price history chart on this page shows the observations behind it.
- Why is French Avenue Vulcan Feu cheaper here than in stores?
- The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.
More from French Avenue
Other French Avenue fragrances we price across providers.
Compares at a similar price
Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre, within middle eastern & arabian.
Armaf
4 providers
Club de Nuit Intense
EDP
$9.09$1.14/ml
$34.99$0.33/ml
$84.95$0.42/ml
best of 2 providers at 200 ml
Armaf
2 providers
Club de Nuit Untold Fragrance
EDP · Unisex
$64.95$0.32/ml
best of 2 providers at 200 ml
Al Haramain
2 providers
Amber Oud Ultra Violet
EDP · Unisex
$61.59$0.52/ml
best of 2 providers at 118 ml
$69.99$0.35/ml







