Daily Fragrance Scout
Givenchy L'interdit Absolu INTENSE bottle

Givenchy L'interdit Absolu INTENSE

Eau de ParfumWomen

Why authentic bottles cost less here

As of Oct 1, 2026: the cheapest full bottle of Givenchy L'interdit Absolu INTENSE is $94.49 for 50 ml at FragranceNet ($1.89/ml, read 1 hour ago), the only retailer we track with it in stock.

Per millilitre the 80 ml works out at $1.22/ml against $1.89/ml for the 50 ml, so the 80 ml is the better value at today's prices.

The lowest we have recorded for the 50 ml in 51 days of tracking is $94.49 on Aug 11; which is where it sits now.

Lowest price
$94.49

50 ml · 1 provider

Average price
$2.02/ml

per ml: 3 sizes cannot share a dollar average

Best value
$1.22/ml

at 80 ml

Biggest discount
-

full bottle, off list price

Prices by size and provider

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Aug 11, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.

Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.

One email a week. One-click unsubscribe. We never sell the address.

Price dynamics: 50 ml

Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.

$94.49
Aug 11, 202649 observationsOct 1, 2026

3 days in this window had no observation and are drawn as gaps, not guessed.

Lowest:
$94.49
Average now:
$94.49
Trend:
flat

Givenchy L'interdit Absolu INTENSE: questions and answers

Where is the cheapest place to buy Givenchy L'interdit Absolu INTENSE?
The lowest live price we track as of Oct 1, 2026 is $94.49 for the 50 ml bottle at FragranceNet (read 1 hour ago), compared across 1 retailer. Prices change through the day, so the table above always shows the current low.
Is $94.49 a good price for Givenchy L'interdit Absolu INTENSE?
The lowest price we have recorded for this listing in the 27 days we have tracked it. That is measured against this seller's own recorded prices, not against other stores, so it says whether FragranceNet is asking more or less than it usually does for this bottle.
How much does Givenchy L'interdit Absolu INTENSE cost?
Givenchy L'interdit Absolu INTENSE starts at $94.49 for a 50 ml bottle across the 1 seller we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
What is the price per millilitre of Givenchy L'interdit Absolu INTENSE?
The best value we track is $1.22/ml per millilitre at the 80 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
What is the lowest recorded price for Givenchy L'interdit Absolu INTENSE?
The lowest price we have recorded for the 50 ml size is $94.49, tracking since Aug 11, 2026. That is a bounded record over our own observation window, not an all-time low; the price history chart on this page shows the observations behind it.
Why is Givenchy L'interdit Absolu INTENSE cheaper here than in stores?
The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.

More from Givenchy

Other Givenchy fragrances we price across providers.

  • Givenchy

    3 providers

    Pi

    EDT · Men

    Bottle size for Givenchy Pi

    $45.49$0.91/ml

    best of 3 providers at 50 ml

    $49.69$0.50/ml

    best of 3 providers at 100 ml

  • Givenchy

    3 providers

    Pour Homme

    EDT · Men

    Bottle size for Givenchy Pour Homme

    $94.99$1.90/ml

    $37.79$0.38/ml

    best of 3 providers at 100 ml

  • Givenchy

    3 providers

    Organza

    EDP · Women

    Bottle size for Givenchy Organza

    $49.69$0.99/ml

    $51.95$0.52/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Givenchy

    2 providers

    Gentleman

    EDT · Men

    Bottle size for Givenchy Gentleman

    $46.99$0.47/ml

    best of 2 providers at 100 ml

Compares at a similar price

Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre.

  • Jean Paul Gaultier

    2 providers

    La Belle Flower Edition

    EDP · Women

    Bottle size for Jean Paul Gaultier La Belle Flower Edition

    $122.49$1.22/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Christian Dior

    2 providers

    Miss Dior Blooming Bouquet

    EDT · Women

    Bottle size for Christian Dior Miss Dior Blooming Bouquet

    $93.99$3.13/ml

    $115.99$2.32/ml

    $140.99$1.41/ml

    best of 2 providers at 100 ml

    $182.99$1.22/ml

    best of 2 providers at 150 ml

  • Prada

    2 providers

    Paradoxe

    EDP · Women

    Bottle size for Prada Paradoxe

    $4.50$4.50/ml

    $18.99$3.80/ml

    $28.99$2.90/ml

    $140.99$2.82/ml

    $109.97$1.22/ml

    best of 2 providers at 90 ml

  • Prada

    2 providers

    Candy Florale

    EDT · Women

    Bottle size for Prada Candy Florale

    $65.09$1.45/ml

    $97.99$1.22/ml

    best of 2 providers at 80 ml